Analýza odpadních vod: v Plzni je oblíbený heroin, v Praze kokain | E15.cz

Analýza odpadních vod: v Plzni je oblíbený heroin, v Praze kokain

Analýza odpadních vod: v Plzni je oblíbený heroin, v Praze kokain
Drogy
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Největší spotřebu heroinu má Plzeň, v Praze zase „frčí“ kokain, v Brně extáze, v Ústí nad Labem a Ostravě pervitin. Vyplývá to z měření přítomnosti drog v odpadních vodách, které dělají vodohospodáři v deseti městech České republiky.

Projekt zadalo a dotuje ministerstvo vnitra a je součástí Programu bezpečnostního výzkumu ČR. Analytické postupy převzal výzkumný ústav z Itálie a ze Španělska. Výzkum sleduje tři česká města, a to Prahu, Plzeň a Ústí nad Labem a sedm moravských - Brno, Ostravu, Frýdek-Místek, Karvinou, Havířov, Český Těšín a Orlovou.

„Překvapilo nás to. Další je Ústí nad Labem, ale Plzeň má úplně úplně jiný charakter. Jestli je to nějaká přepravní cesta díky blízkosti německé hranice. Ale my měříme užívání, tedy to, co ti lidé ze sebe vyloučí v moči,“ uvedl šéf ostravské obecně prospěšné společnosti Accendo-Centrum pro vědu a výzkum Lubor Hruška. Na území města se tedy vyskytuje hodně lidí užívajících heroin, ale nemusí jít o občany Plzně.

Zabavený pervitinZabavený pervitinAutor: E15

V Plzni podle Hrušky za týden identifikovali 7500 dávek heroinu a počtem obyvatel dvojnásobná Ostrava má 'jen' šest tisíc dávek. „Ještě větší Brno je s Plzní srovnatelné,“ uvedl Hruška. Ostatní sledované drogy mají v Plzni ve vztahu k jiným městům podprůměrné hodnoty.

Kromě heroinu sleduje výzkumný tým ještě pervitin, kokain, amfetamin a extázi. „Dále analyzujeme marihuanu jako vstupní drogu, u níž bychom mohli dokázat vliv na mládež,“ uvedl Hruška. Pervitinu je v Plzni daleko méně, nejvíce je v Ústí nad Labem a v Ostravě. V Praze je velmi výrazný kokain, v Ústí nad Labem kromě pervitinu také amfetamin. V extázi, tedy taneční droze, vede Brno a výrazná je také Praha.

Ceny kokainuCeny kokainuAutor: E15

„Dražší drogy jako heroin a kokain se samozřejmě objevují více v ekonomicky silných městech jako je Plzeň a Praha. Levnější jako je pervitin v Ústí a na severní Moravě,“ uvedl Hruška. Podle něj ale také může být v Plzni dalším důvodem zvýšená konzumace heroinu Romy, „kteří jsou na něm závislíů a dále zahraničními návštěvníky Plzně. Přesné vysvětlení ale zatím sociologové nemají.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!