Armáda škrtá, generálové ale chtějí až 110 tisíc měsíčně | E15.cz

Armáda škrtá, generálové ale chtějí až 110 tisíc měsíčně

maskovací stejnokroj české armády vzor 95
maskovací stejnokroj české armády vzor 95
• 
ZDROJ: mediafax

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Navzdory miliardovým škrtům v rozpočtu ministerstva obrany a alarmujícímu nedostatku peněz na kvalitní výcvik i modernizační projekty si už možná příští rok výrazně polepší hlavně vyšší armádní management. Předpokládá to návrh novely zákona o služebním platu vojáků z povolání a další úpravy, které má deník E15 k dispozici. Nyní jej začnou připomínkovat ostatní rezorty, pak bude záležet na vládě a parlamentu.

Třeba nadpraporčíci a nadporučíci mají jako minimální služební tarify dostávat 40 tisíc korun měsíčně, plukovníci a generálové dokonce 70 až 110 tisíc. Dnes bere plukovník přibližně 55 tisíc a generál 70 tisíc korun. Vedle toho se pro všechny vojáky počítá s nárokem na pestrou škálu různých příplatků a benefitů.

Průměrný plat vojáka z povolání je nyní 34 200 korun. Podle návrhu by se zvýšil v průměru o 2000–3000 korun. Ministr Alexandr Vondra (ODS) včera nechtěl zamýšlené změny nijak komentovat. „Ještě to není úplně hotové,“ reagoval na otázku, proč chce v době úsporných kroků především vojákům ve vyšších funkcích přilepšit.

Původním záměrem návrhu bylo svázat jednotlivé hodnosti s odpovídajícími minimálními tarify, které by nahradily současné platové třídy, v nichž existují značné disproporce. Například už několik let sloužící poručík je jako velitel čety stále v 9. třídě, kdežto začínající vojenský lékař ve stejné hodnosti je okamžitě po nástupu zařazen do 13. třídy.

Navrhovatelé rovněž chtěli vyřešit otázku desetitisícových příplatků na bydlení, které od letošního roku podléhají zdanění. Aby rezort vojákům tyto odvody kompenzoval, vyplácí jim takzvané kázeňské odměny. I z nich se však začnou od roku 2014 platit daně. „Důvodem změn bylo nastavit jiný systém odměňování. Dobrá myšlenka se ale nakonec zvrhla, když si generální štáb a vyšší důstojníci prosadili tarify, které jsou zcela mimo realitu,“ vysvětlil pod podmínkou anonymity jeden z armádních personalistů.

Služební platy Autor: E15

Příliš razantní zvýšení platů by navíc ještě více rozevřelo nůžky mezi mandatorními výdaji a prostředky, které má ministerstvo vyčleňovat na rozvoj, tedy na výcvik a investice.

Jak už deník E15 napsal, NATO doporučuje členům, aby platy, důchody a sociální dávky spolkly nejvýše 50 procent obranného rozpočtu, jinak ozbrojené síly čeká úpadek. V případě ČR tyto výdaje letos dosáhly 58 procent a po schválení navrhovaného systému odměňování by se podle odhadů zvýšily ještě o další čtyři procentní body.

Aby ministerstvo podíl mandatorních výdajů snížilo, údajně se chystá v příštím roce propouštět. Pokud by však návrh novely o služebním platu vojáků z povolání prošel ve své současné podobě, peníze ušetřené za zrušená místa by potom skončily na výplatních páskách plukovníků a generálů.

Armáda prodává letiště i kasárna

Průměrný plat vojáka z povolání je dnes 34 200 korun hrubého. Z toho představuje plat 24 000 korun, 10 200 korun tvoří příplatek na bydlení. K tomu většina vojáků dostává ještě kázeňskou odměnu od 2500 do 3200 korun.
V novém systému by průměrný plat měl dosáhnout 36 500 korun. K tomu by vojáci místo příplatku na bydlení dostávali takzvaný služební příplatek, který by se pohyboval mezi 3000 až 4000 korunami.
V průměru by se tedy platy zvýšily o 2000 až 3000 korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.