Audit: nemocnice v čerpání peněz z EU udělaly chyby za 300 milionů | E15.cz

Audit: nemocnice v čerpání peněz z EU udělaly chyby za 300 milionů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Marek Podhora/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při pořizování přístrojů a projektů z evropských peněz tuzemské nemocnice chybovaly za zhruba 300 milionů korun. Odhalil to audit ministerstva financí. Evropská komise za to Česku strhla 78,5 milionu korun, i tak je ale možné tuto částku využít. Do zdravotnictví mohou také znovu začít proudit prostředky z EU, jejichž tok se loni kvůli pochybnostem na předražování zastavil. Je možné získat 3,3 miliardy.

„Systém selhával hlavně do roku 2012, pak už fungoval lépe. V tuto chvíli máme ujištění, že nové projekty už jsou lepší,“ řekl náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. Peníze bude po nemocnicích, které chybovaly, vymáhat finanční úřad.

Audit provedlo ministerstvo financí, týkal se čerpání peněz z EU z let 2008 až 2013 na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center. Kontroloři se loni od června do prosince zaměřili na 20 projektů za celkem 1,2 miliardy korun v 16 nemocnicích. Chyby našli u 14 projektů v sedmi zařízeních. Podle vedoucího oddělení auditu Františka Beckerta se týkaly zakázek a systémových pochybení při pořizování přístrojů.

Spory o nezávislost auditů

Ředitelé kontrolovaných nemocnic si loni na audit stěžovali. Podle nich byl nestandardní a netransparentní. Šéfové nemocnic uváděli, že jejich postup prošel už dřív několikrát kontrolou různých institucí. Ty žádná pochybení nenašly.

Wagenknecht dnes zopakoval, že resort postupoval podle zákona o finanční kontrole. Audit byl podle něho nezávislý a kvalitní a vyžádala si ho Evropská komise, která určila projekty i metodiku jejich kontroly. Zadání přišlo už v roce 2013. „Hlavní problém České republiky není audit, ale zjištění, která našel. Cílem je, aby se takové chyby už nestávaly,“ řekl náměstek.

Dopis od Evropské komise s potvrzením závěrů auditu a vyčíslenou korekcí 78,5 milionu korun dostalo ministerstvo financí v pondělí. Částku je možné letos využít na jiné zdravotnické projekty, uvedl náměstek. Komise uvolnila také zastavené čerpání peněz do zdravotnictví. Získat je možné 3,3 miliardy.

Spor Babiše s Němečkem

Audity loni vyostřily spory mezi ministry zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a financí Andrejem Babišem (ANO). Zatímco Němeček se zastával šéfů nemocnic, podle Babiše panovalo podezření na předražení projektů a porušování pravidel zakázek. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív uvedl, že pokud by nemocnice musely kvůli chybám evropské peníze vracet, mohlo by to ohrozit jejich hospodaření.

Ředitel Nemocnice Jihlava kritizuje ministerský audit

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video