Babiš hrozí zvyšováním daní, pokud se nepodaří omezit úniky | E15.cz

Babiš hrozí zvyšováním daní, pokud se nepodaří omezit úniky

Ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš
Ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Hynek Glos/Euro

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud se ministrovi financí Andreji Babišovi nepodaří prosadit kontroverzní elektronickou evidenci tržeb (EET) a další opatření proti daňovým únikům, nezbude nic jiného než zvyšovat daně. Vyplývá to z jeho vyjádření na dnešním kongresu Horeka 112. Miliardář a politik v jedné osobě ale zároveň upozornil, že pokud se podaří minimalizovat daňové úniky, tak je naopak perspektivně prostor pro snižování daní.

„Chtěl bych perspektivně snižovat daně. Pokud je budou všichni platit, tak je prostor pro jejich snižování… Pokud se to vše (opatření proti únikům) nepodaří, tak nám nezbude, než navyšovat daně,“ uvedl ministr.

Babiš dnes v souvislosti s evidencí tržeb zopakoval, že pokud projekt projde úspěšně legislativním procesem, bude spuštěn později než od ledna 2016. „Nebude to dříve než 15. února,“ uvedl dnes ministr. Vláda by návrh EET měla projednat 3. června, přičemž ve čtvrtek by návrh měla projednat Legislativní rada vlády.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová zopakovala, že od počátku se bude zavedení elektronické evidence tržeb týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu. O dalším rozšíření systému na další segmenty trhu rozhodně podle Hornochové vláda.

Ministerstvo financí si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, a to hlavně daně z přidané hodnoty (DPH). Inspirací pro zavedení byly zkušenosti z Chorvatska, které by měl 16. června představit na konferenci v Praze chorvatský ministr financí Boris Lalovac.

Stovky nových lidí

Když podnikatel nebude k systému evidence připojen k datu účinnosti zákona, bude zákon porušovat,“ upozornila Hornochová. Finanční správa přitom bude mít podle ní k dispozici různé sankce. Ty budou od prostého napomenutí ze strany úřadů přes udělení pokuty na místě nebo pokuty ve správním řízení do výše 500 tisíc korun až po možnost dočasného uzavření provozovny nebo přerušení činnosti.

Náklady stoupnou
Podle účetní specialistky společnosti Sečteno Jolany Pražákové stoupnou náklady na zavedení EET drobným podnikatelům a živnostníkům o 20 tisíc až 30 tisíc korun ročně. „Dopad to bude mít především na menší a malé živnostníky a společnosti ve smyslu nákladů na pořízení patřičných pokladen a tiskáren pro tisk pokladních dokladů a kvalitní internet,“ uvedla. Náklady rovněž zvýší podle ní údržba zařízení a softwaru, školení zaměstnanců nebo vyšší úhrady účetním kancelářím kvůli zpracovávání dokladů.
Babiš ale tvrdí, že podnikatelé si budou moci software, aplikaci a spojení s finanční správou pronajmout, celý balíček bude stát 100 až 300 korun za měsíc. S elektronickou pokladnou, která čte čárový kód a stojí zhruba 7000 korun, půjde o 500 korun měsíčně.

Kvůli zavedení evidence tržeb by podle náměstkyně ministra financí měla finanční správa přijmout 300 lidí jako specializovaných kontrolorů. Celní správa by měla přijmout zhruba stovku lidí.

Podle již dostupného materiálu k evidenci tržeb může státní rozpočet celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchod zhruba 12,5 miliardy korun. „V evidenci tržeb je perspektivně 30 miliard korun,“ uvedl dnes Babiš.

Velké politikum

Vláda se předlohou ještě nezabývala. Nicméně vládní strany se na počátku května výrazně přiblížily k definitivní dohodě o evidenci tržeb. Shoda zatím panuje v obecné rovině, lidovci ještě chtějí počkat na konkrétní paragrafové znění návrhu. KDU-ČSL chce ale znát přesné dopady normy.

Ministr Babiš již tehdy uvedl, že by systém měl začít fungovat spíše v únoru než v lednu příštího roku. Sociální demokracie tento návrh podle premiéra Sobotky podpoří. „Bude to velké politikum, a to i v rámci koalice,“ uvedl dnes Babiš.

Snížení DPH

Návrh rovněž snižuje sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby. Norma nezavádí povinnost zákazníka převzít účtenku a zřizuje účtenkovou loterii. „Do budoucna se nebráním i debatě o snížení DPH u restaurací na 10 procent,“ uvedl dnes Babiš.

S elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí například opoziční TOP 09 a ODS nebo Strana soukromníků ČR. Ta dokonce chystá proti zavedení elektronické evidence tržeb protestní akce. Babiš odmítá argumenty opozice, že projektem se bez jakéhokoliv přínosu zkomplikuje podnikání nebo zvýší administrativní zátěž.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.