Babiš: Nebyl jsem agentem StB, proti nařčení činím právní kroky | E15.cz

Babiš: Nebyl jsem agentem StB, proti nařčení činím právní kroky

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podnikatel Andrej Babiš, který má se svým občanským sdružením Ano 2011 - Akce nespokojených občanů ambici uspět v parlamentních volbách, spolupracoval počátkem 80. let podle serveru Euro.cz se Státní bezpečností. Server dnes zveřejnil fotokopie dokumentů z Babišova svazku u StB, podle kterých byl magnát od roku 1980 jejím důvěrníkem a v listopadu 1982 se stal agentem. Babiš se označení spolupracovníka StB brání a na slovenský Ústav paměti národa chce podat žalobu.

Babišův svazek je archivován v Bratislavě, podstatná část materiálů z něj byla skartována v prosinci 1989.

„Nebyl jsem agentem StB a činím v této věci právní kroky. Právníci podají příslušnou žalobu proti Ústavu paměti národa Slovenské republiky na ochranu osobnosti,“ sdělil Babiš serveru na otázku ohledně možné vědomé spolupráce s komunistickou kontrašpionáží.

Podle zveřejněných údajů Babiš, který tehdy pracoval v podniku zahraničního obchodu Petrimex, vystupoval pod krycím jménem Bureš, píše Euro.cz. Z dokumentů vyplývá, že byl získán k tajné spolupráci kvůli ochraně československého zahraničního obchodu. V roce 1985 s ním ale StB přerušila spolupráci, protože odjel na dlouhodobý služební pobyt do Maroka. „Na základě uvedené skutečnosti byla s agentem tajná spolupráce přerušená až do doby jeho návratu do ČSSR,“ stojí v záznamu StB.

Babiš serveru potvrdil, že ho StB oslovila, a to kvůli dovozu nekvalitních nerostných surovin. Později jí předal analýzu, proč by nebylo vhodné dovážet fosfáty ze Sýrie. Bližší spolupráci ale vyloučil. Píše o tom i v životopise na webu Ano 2011. „Moje matka byla motorem rodiny a celý život bojovala za to, aby její děti v životě uspěly. Nechala se proto dokonce za několik stovek korun zaměstnat v Ústavu marxismu-leninismu a docílila toho, že jsem vstoupil do KSS,“ uvedl ještě ke svému angažmá za minulého režimu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video