Babiš si chce posvítit na daňové zločiny. Centrální evidence účtů prošla vládou | E15.cz

Babiš si chce posvítit na daňové zločiny. Centrální evidence účtů prošla vládou

Babiš si chce posvítit na daňové zločiny. Centrální evidence účtů prošla vládou
Zleva ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr obrany Martin Stropnický na schůzi Sněmovny, která pokračovala 22. prosince v Praze
• 

ČTK

Vláda schválila zřízení Centrální evidence účtů, tedy evidence účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. Podle ministra financí Andreje Babiše by evidence měla být ve spolupráci s Českou národní bankou připravena od ledna 2016. Součástí evidence nebudou údaje o zůstatcích na účtech.

„Jedná se jen o existenci účtu. V rámci 'karuselových' obchodů je průměrný věk firmy 24 dní a rekord je osm hodin. Za tu dobu někdo založil firmu, nás stačil okrást a dát ji do bankrotu. Jde tedy o čas a jen o existenci účtu,“ uvedl Babiš k významu evidence.

Původně Babiš kvůli potírání daňové kriminality chtěl vznik centrálního registru účtů, který měl obsahovat nejen údaje o existenci účtů fyzických či právnických osob, ale také o tom, kolik je na nich peněz. S tím ale nesouhlasila Česká národní banka. Ta projevila souhlas s jednodušší formou registru.

O vzniku evidence účtů se mluví dlouho, v EU ji má řada zemí
Diskuse o vzniku centrální databáze účtů, která by urychlila výměnu informací mezi bankami a policií a přispěla tak k potírání daňové kriminality, jsou na politické scéně evergreenem. Již v roce 2004 přišel s návrhem na centrální registr účtů ministr vnitra František Bublan. Narazil však na odpor Úřadu pro ochranu osobních údajů či zástupců bank. Ve hře byla databáze účtů také v roce 2011 za ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). V EU centrální registry provozuje řada zemí, další státy je pak připravují.

„Česká národní banka souhlasí s tezemi zřízení a provozování tzv. Centrální evidence účtů, tedy jednoduché evidence existujících účtů fyzických a právnických osob vedených u úvěrových institucí formou jakéhosi rozcestníku. Součástí evidence by proto neměly být stavové hodnoty na účtech. O konkrétních podmínkách vytvoření a provozu Centrální evidence účtů na základě dohodnutých principů se vede diskuse,“ uvedl již dříve mluvčí ČNB Tomáš Zimmermann.

Příslušný zákon k evidenci by měl podle dřívějších zpráv médií vzniknout během roku 2015. Zřízení registru má zajišťovat ministerstvo financí, které má být i jeho uživatelem. Data v registru budou podle plánu aktualizována minimálně denně. Oprávněné orgány, které nyní při dohledávání informací o existenci bankovních účtů obesílají desítky bank, záložen a dalších institucí, budou dotazy podávat elektronicky. Odpovědi mají putovat do datových schránek, uvedl dříve server Česká justice.

Výběr událostí souvisejících se vznikem Centrální evidence účtů:
7. března 2014 - Ministr financí Andrej Babiš (hnutí ANO) řekl, že vládě předloží zákon upravující vznik centrálního registru účtů. Zřízen má být u České národní banky (ČNB), aby se zrychlilo vyšetřování podvodů a daňových úniků.
- Česká bankovní asociace prohlásila, že případný vznik tohoto registru zvyšuje riziko zneužití dat klientů.
11. dubna 2014 - Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podpisem dohody formálně odstartovali tzv. projekt Kobra, tedy spolupráci ministerstva financí a policie v boji proti daňovým únikům.
- Guvernér ČNB Miroslav Singer s vytvořením centrálního registru vyjádřil nesouhlas. Banky nyní provozují elektronický systém výměny žádostí o údajích na účtech prostřednictvím datové schránky.
15. prosince 2014 - ČNB vyjádřila souhlas se vznikem Centrální evidence účtů. Banka souhlasila s jeho jednodušším provedením. Centrální registr měl původně obsahovat nejen údaje o existenci účtů fyzických či právnických osob, ale také o tom, kolik je na nich peněz. Nyní by evidence údaje o zůstatcích na účtech neměla obsahovat.
22. prosince 2014 - Vláda schválila zřízení Centrální evidence účtů. Ve spolupráci s ČNB má být připravena od ledna 2016. Její součástí nebudou údaje o zůstatcích na účtech.

Registr účtů mohou zneužít firmy i politici. Provoz by spolykal stamiliony

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!