Babišovo ANO schválilo koaliční smlouvu s ČSSD a lidovci | E15.cz

Babišovo ANO schválilo koaliční smlouvu s ČSSD a lidovci

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK - Katerina Sulova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předsednictvo a výbor hnutí ANO jednomyslně schválily návrh koaliční smlouvy se sociálními demokraty a lidovci. Smlouva je podle ANO zdravým základem programového prohlášení vlády. Uvedl to šéf poslaneckého klubu strany Jaroslav Faltýnek. Lidovci budou o svém postupu ještě diskutovat ve čtvrtek.

Koaliční smlouvu schválily již dříve také ČSSD a KDU-ČSL. Vznik vlády se ale zadrhl na požadavku lidovců mít ministerstvo zemědělství.

„Naše předsednictvo hnutí a následně výbor projednal návrh koaliční smlouvy a můžu říct, že po relativně konstruktivní diskusi tento návrh byl všemi přítomnými schválen. To znamená, že máme oficiální mandát k podpisu této koaliční smlouvy a budeme pokračovat v tom duchu, jak jsme nastínili,“ řekl Faltýnek.

Zdravý základ

Předsednictvo i výbor podle něj konstatovaly, že pokud jde o program ANO, nepodařilo se do koaliční smlouvy prosadit vše, smlouvu ale oba orgány považují za „zdravý základ vládního prohlášení“.

Dvojice větších koaličních stran odmítá lidovcům ministerstvo zemědělství svěřit. Ve čtvrtek se kvůli situaci sejde celostátní výbor KDU-ČSL. Faltýnek prý věří, že „zvítězí zdravý, selský rozum“ a že strany nakonec naleznou kompromis.

Babiš: To je problém ČSSD

Spory okolo ministerstva zemědělství jsou podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše problémem sociální demokracie, nikoliv jeho strany. Média prý věc neinterpretují správně. Řekl to novinářům při příchodu na jednání poslaneckého klubu a dalších orgánů ANO, které poté schválily koaliční smlouvu. Zda by lidovci zvládli řízení nabízených ministerstev dopravy a práce a sociálních věcí, Babiš neví.

„To je problém ČSSD, to není jako že my říkáme. Já myslím, že v těch médiích to nebylo správně interpretováno. To není náš problém, to je problém pana Sobotky,“ odvětil Babiš na dotaz, proč jeho strana odmítá, aby lidovci vedli resort zemědělství. Že má ANO takový postoj, přitom potvrdili jak zástupci KDU-ČSL, tak sociální demokracie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video