Bělobrádek: Česko chce s Čínou spolupracovat v aplikovaném výzkumu | E15.cz

Bělobrádek: Česko chce s Čínou spolupracovat v aplikovaném výzkumu

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko má zájem o spolupráci s Čínou v oblasti aplikovaného výzkumu a vývoji nových technologií. Řekl to vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek na Čínském investičním fóru. Česko může podle něj nabídnout světovou výzkumnou úroveň v konkrétních oborech a zázemí velkých výzkumných infrastruktur. Za nutnou podmínku pro další rozvoj úspěšné spolupráce ale označil ochranu a využívání autorských a dalších ochranných práv.

„A to jak práv k dosaženým výsledkům, tak i k informacím vnášeným do společných projektů. Bez této podmínky je technologický pokrok nemyslitelný. Jsme rádi, že Čína si důležitost ochrany autorských práv uvědomuje,“ uvedl Bělobrádek. Zdůraznil, že Česku jde o férovou ochranu skutečných originálních výsledků, ne o „patentový fundamentalismus“.

Spolupráce obou států by neměla zůstat podle vicepremiéra jen na bilaterální úrovni. „Uvítáme silnější kooperaci v evropských programech, která je stále nedoceněná,“ poznamenal. Za strategickou výhodu ČR považuje příslušnost k Evropské unii, která je nejen největším světovým trhem, ale také výzkumnou supervelmocí.

Česko s Čínou již v oblasti vědy a techniky spolupracuje řadu let. Každým rokem se zahajuje kolem dvaceti nových česko-čínských projektů. Týkají se zejména nových materiálů pro ukládání energie, nanočástic pro biologické a lékařské aplikace, nových druhů paliv pro letecké motory, nových léčiv nádorů nebo v zemědělském výzkumu. Na vědeckou spolupráci navazují kontakty mezi Technologickou agenturou ČR s partnerskými agenturami ve třech čínských provinciích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video