Bělobrádek dostal zelenou, může začít pracovat na ministerstvu pro vědu | E15.cz

Bělobrádek dostal zelenou, může začít pracovat na ministerstvu pro vědu

Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek získal od vlády souhlas k další práci na novém zákonu o vědě, který přinese i vznik nového ministerstva pro výzkum a vývoj. Ministři dnes posuzovali věcný záměr normy. Bělobrádek poté řekl, že zákon by chtěl mít hotov ještě v letošním roce.

Bělobrádkův úřad si slibuje od nové normy vytvoření podmínek pro zvýšení kvality a konkurenceschopnosti výzkumu, vývoje a inovací v Česku. Nastavit má také podmínky pro efektivní využívání peněz na tuto oblast a soulad s potřebami ekonomiky. Norma má podle navrhovatelů tak zjednodušit administrativu.

Věcný záměr počítá s tím, že by pod nové ministerstvo spadaly Grantová i Technologická agentura. Obě by si ale zachovaly samostatnost v přidělování podpory výzkumníkům. Ministerstvo by připravovalo rozpočet na vědu a mělo ve své gesci i mezinárodní vědeckou spolupráci. Záměr také obsahuje nový systém hodnocení výzkumných organizací.

Vybudování ministerstva by s sebou přineslo náklady třeba na zajištění vhodných prostor a jejich vybavení. Zaměstnávat by mělo asi 160 lidí. Úředníci předpokládají, že roční náklady na jeho provoz by byly kolem 218 milionů korun ročně. Protože by lidé i agenda byly převedeny z jiných úřadů, státní rozpočet by se podle zpracovatelů návrhu nezvyšoval.

Proti zákonu se postavilo ministerstvo financí, které nesouhlasí s vyčíslením nákladů nebo počtu zaměstnanců nového úřadu, či Českomoravská konfederace odborových svazů. Té se třeba nelíbí, že by nové ministerstvo pod sebou nemělo problematiku vysokoškolského vzdělávání. Rada vysokých škol pak návrhu vyčítá nedostatečnou a nepřesnou argumentaci zřízení nového úřadu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video