Bělobrádek navrhuje příští rok posílit vědu o další půl miliardu | E15.cz

Bělobrádek navrhuje příští rok posílit vědu o další půl miliardu

Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL
Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) chce na výzkum a vývoj přidat příští rok dalších 500 milionů korun. Stát by tak na vědu přispíval přes 29,1 miliardy korun. Proti letošnímu roku by to byl nárůst o více než dvě miliardy korun. O návrhu rozpočtu bude ale jednat ještě s ministerstvem financí. V pátek ho předloží vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace.

„Proběhlo připomínkové řízení a z něho se ukázalo, že se tam objevují další kritické věci v systému, které nemůžeme žádným způsobem ignorovat. Minimální částka proto byla navýšena o 500 milionů,“ uvedl Bělobrádek. Z pohledu rozpočtu jde prý o částku, která se vejde do statistické chyby.

V rámci návrhu by byly posíleny rozpočty Grantové a Technologické agentury každá po stovce milionů korun. Ministerstvu školství by šlo navíc o 300 milionů korun, zejména kvůli financování nových výzkumných infrastruktur a mezinárodní spolupráci.

Vládní rada už na konci března schválila Bělobrádkův návrh rozpočtu pro příští tři roky. V něm původně navrhoval, aby se pro rok 2016 uvolnilo na vědu ze státní pokladny zhruba 28,7 miliardy korun. Letošní rozpočet přitom činí 26,9 miliardy korun. Na rok 2017 by mělo podle návrhu jít 29,3 miliardy a na rok 2018 až 29,9 miliardy korun. Bělobrádkův úřad tehdy uvedl, že jde o historicky nejvyšší rozpočet na vědu a výzkum.

Jiří Drahoš: Akademie věd mění styl a vábí byznys

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video