Bělobrádek: Stropnický by měl kvůli komentování únosu zvážit rezignaci | E15.cz

Bělobrádek: Stropnický by měl kvůli komentování únosu zvážit rezignaci

Martin Stropnický
Martin Stropnický
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) by měl podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) kvůli komentování případu únosu Čechů v Libanonu zvážit setrvání ve funkci. Podobné vyjadřování je podle něj nepřijatelné. Podle šéfa ANO a místopředsedy vlády Andreje Babiše Stropnický žádné státní tajemství nevyzradil a Bělobrádek by si měl odpustit nemístné výzvy k rezignaci. Odvolání Stropnického požaduje i opoziční ODS.

Bělobrádek reagoval na otázku týkající se Stropnického výroku z minulého týdne, v němž potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Fajád, kterého USA podezřívají z napojení na teroristickou organizaci, byl nakonec z vězení propuštěn ve stejný den, kdy se pětice Čechů vrátila do vlasti.

I když se spekulace, že skutečně jde o výměnu, již v médiích objevovaly, žádný z politiků je nepotvrdil. Stropnický svým vyjádřením podle zákulisních informací kolegy ve vládě hodně rozčílil.

„Považuju to za nepřijatelné, aby se takové informace vůbec komentovaly. Ať už jsou, nebo nejsou pravdivé, tak se vůbec nekomentují. A oni se ani nepotvrzují, ani nevyvracejí, prostě se nekomentují,“ řekl Bělobrádek Českému rozhlasu Plus. Podobné jednání je již podle něj za hranou, a Stropnický by proto měl zvážit setrvání ve funkci.

Svůj názor potvrdil ČTK s tím, že by zároveň měli Babiš a Sobotka zvážit, jaké důsledky z jednání Stropnického vyvodí. „Samozřejmě, že těch možností je více včetně rezignace a návrhu na odvolání a to mají v rukou tito pánové,“ řekl Bělobrádek.

Babiš sdělil, že by si Bělobrádek měl nemístné výzvy k rezignaci odpustit a věnovat se podpoře vědy, což by prý Česku prospělo více než nesmyslné útoky na koaličního partnera. Stropnický podle něj nevyzradil žádné státní tajemství a nedopustil se žádného přečinu.

„Okomentoval jen to, co před ním někdo jiný z Bezpečnostní rady státu vypustil do médií,“ poznamenal šéf ANO. Zároveň dnes řekl, že pokud se ukáže, že nějaký ministr vynesl z Bezpečnostní rady státu tajné informace, měl by z vlády odejít.

Výzva k rezignaci Stropnického se již v minulých dnech objevila od opoziční ODS, předseda strany Petr Fiala dnes svou kritiku zopakoval. Sobotka by měl podle něj přijmout odpovědnost a Stropnického odvolat. „V některých situacích musí ministr mlčet, aby neohrozil bezpečnost českých občanů. Martin Stropnický toho není schopen, proto je jeho pozice ministra neudržitelná,“ uvedl v prohlášení.

Ministr obrany, který je na aliančním jednání v Bruselu, se k výzvě ODS ve středu nechtěl před novináři nijak vyjadřovat. S Bělobrádkem souhlasí i místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové). „Pan ministr by měl zvážit rezignaci. Všichni teroristé teď vědí, že když si uloví svého Čecha, dostanou zhruba tři miliony dolarů. Pokud tuto zprávu vydávají ústavní činitelé, je to přímo tragédie,“ řekl novinářům.

Únik informací spojený s propuštěním pětice Čechů i s výší výkupného, které mělo být vyplaceno za osvobození dvou Češek unesených v Pákistánu, vyvolal silnou kritiku směřující na vládu, tajné služby a Bezpečnostní radu státu. Možnými úniky informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva se zabývá Národní bezpečnostní úřad, situaci bude v pátek řešit i Sněmovna.

Babiš prý neví o tom, že by se za unesené Češky platilo
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nemá žádné informace o tom, že by za propuštění dvojice Češek unesených v Pákistánu někdo platil. Neví, odkud se informace o výkupném vzala. O platbě za Češky informoval týdeník Respekt a mluvil o ní prezident Miloš Zeman.

„Já nevím o tom, že by za ty unesené holky někdo dával nějaké peníze. Já nevím, odkud je ta informace. Já takové informace nemám,“ řekl dnes Babiš.

Publikovanou informaci o výkupném opakovaně zpochybnil vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek, podle něhož není správná.

Čtěte také:

ODS: Stropnický by kvůli úniku informací měl skončit

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video