Brabec nechyboval při výběru šéfa ČIŽP, protikorupční policie ukončila vyšetřování | E15.cz

Brabec nechyboval při výběru šéfa ČIŽP, protikorupční policie ukončila vyšetřování

Brabec nechyboval při výběru šéfa ČIŽP, protikorupční policie ukončila vyšetřování
Richard Brabec,
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality nezahájí trestní řízení kvůli konkurzu na ředitele České inspekce životního prostředí. Neshledal k tomu důvod. Útvar se zajímal o to, zda ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) neporušil zákon, když na konci roku 2014 jmenoval ředitelem ČIŽP Erika Geusse.

„Mohu sdělit, že jsme se okolnostmi jmenování ředitele ČIŽP zabývali, nicméně jsme došli k závěru, že nejsou důvody, aby byly zahájeny úkony trestního řízení a věc byla v minulých týdnech uložena ad acta,“ uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Server Týden, který o vyšetřování v polovině ledna informoval, tehdy napsal, že mohlo jít o možné trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, pokud by se prokázal úmysl, nebo maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

„Jsem rád, že i výsledek policejního šetření potvrdil názor ministerstva životního prostředí, že jmenování pana Geusse ředitelem ČIŽP v roce 2014 proběhlo plně v souladu se zákonem,“ reagoval Brabec.

Vnitro dál vyšetřuje

Správnost výběrového řízení na ředitele ČIŽP také prověřuje náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Na konci února vydal usnesení o zahájení přezkumného řízení.

Ministerstvo už v lednu uvedlo, že postup jmenování nového ředitele ČIŽP byl správný a úřad při výběru postupoval podle zákona. Postránecký ale kontroluje rozhodnutí státního tajemníka na ministerstvu životního prostředí Jana Landy o jmenování šéfa ČIŽP i konkurz, který tomu předcházel.

Geuss funkci obhájil

Landa jmenoval Geusse do funkce od letošního 18. ledna. MŽP k tomu uvedlo, že Geuss obhájil svou pozici v novém výběrovém řízení, které loni v srpnu vypsalo ministerstvo vnitra podle zákona o státní službě. Geuss inspekci vede od 1. prosince 2014.

Už loni v červenci ale Postránecký konstatoval, že se Geuss dostal na služební místo v rozporu se služebním zákonem, tudíž se nemohl účastnit nového konkurzu, protože nesplňoval podmínku státního zaměstnance. Zřejmě toto bylo i důvodem zahájení přezkumného řízení.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud