Brabec: Průzkum pro úložiště se může provést i v Hrádku u Jihlavy | e15.cz

Brabec: Průzkum pro úložiště se může provést i v Hrádku u Jihlavy

Richard Brabec,
Richard Brabec,
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) povolil průzkum pro úložiště radioaktivního odpadu i v sedmé lokalitě - v Hrádku u Jihlavy. Správa úložišť tam může provést první etapu průzkumných prací a posoudit, zda je toto místo pro hlubinné úložiště vhodné. Uvedla to Zuzana Dvořáková ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Obce a spolky ze všech sedmi vytipovaných oblastí se dlouhodobě snaží proces zastavit a proti rozhodnutí státních úřadů se hodlají bránit žalobami.

Brabec povolil průzkum v sedmi lokalitách už loni v říjnu, dotčené obce se však proti jeho rozhodnutí odvolaly. Letos v květnu ministr rozhodl, že průzkumy mohou začít v lokalitách Čertovka (Plzeňský a Ústecký kraj), Magdaléna a Čihadlo (Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj). V srpnu získala Správa úložišť radioaktivních odpadů povolení i pro Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji a nyní pro Hrádek na Vysočině.

Geologické průzkumy jsou podle SÚRAO klíčové pro objektivní posouzení a vzájemné srovnání lokalit. V roce 2020 by vláda měla dostat na výběr už jen dvě vhodná místa pro vybudování úložiště sloužícího pro uskladnění odpadu z jaderných elektráren. „Přípravu na průzkumy zahájíme co nejdříve. V první řadě je nezbytné vytvořit projekt geologických prací, který podrobně popíše veškeré činnosti v rámci průzkumů. Tento projekt bude projednán s obcemi,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel správy úložišť Jiří Slovák.

Povrchový odběr a měření v první etapě

První etapa průzkumů bude zahrnovat povrchový odběr vzorků hornin a geofyzikálních měření bez zásahů do hloubky. Projekt geologicko-průzkumných prací bude podle správy obsahovat podrobnou dokumentaci všeho, co se bude v rámci geologických průzkumů dělat. V první etapě se má seznam míst vhodných pro úložiště zúžit ze sedmi na čtyři. „Pro další etapu průzkumů, včetně hlubokých vrtů, bude Správa úložišť opět žádat o stanovení průzkumného území,“ dodala Dvořáková. Hlubinné úložiště by mělo zahájit provoz v roce 2065, definitivně by mělo být území pro výstavbu úložiště stanoveno do roku 2025. Vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech se nyní ukládá do meziskladů. Obce a spolky proti záměru vybudovat v okolí jejich bydlišť úložiště nebezpečného odpadu dlouhodobě protestují, proti rozhodnutí o povolení geologického průzkumu se chtějí bránit u soudu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery