Čapí hnízdo? Teď není racionální kauzu řešit, míní Stropnický | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Čapí hnízdo? Teď není racionální kauzu řešit, míní Stropnický

Čapí hnízdo? Teď není racionální kauzu řešit, míní Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Dění kolem kauzy Čapí hnízdo neprospívá politické ani vládní stabilitě, řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Podle něj dění nelze vnímat jinak než účelově. Případ firmy ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Opozice pro podezření na dotační podvod svolala mimořádnou schůzi Sněmovny.

„Stabilita není prázdné slovo, ale je to i hodnota, která se projevuje v klidnějším ekonomickém prostředí a prostředí pro podnikatele a nezdá se mi úplně racionální teď řešit nějakou záležitost, která se třeba jmenuje Čapí hnízdo,“ řekl Stropnický.

Z politického hlediska je to, jako kdybyste si vzali blondýnu a po pěti letech jí začali vyčítat, že není bruneta

Podle ministra všichni v době sestavování vlády věděli, jak se sestavuje a s kým se sestavuje. „Do případu nevidím, ale z politického hlediska je to, jako kdybyste si vzali blondýnu a po pěti letech jí začali vyčítat, že není bruneta,“ uvedl Stropnický.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek řekl, že případ poškozuje vládní koalici a vládě to neprospívá. „Domníváme se, že hnutí ANO by mělo tuto věc urychleně řešit a vysvětlit tuto věc české veřejnosti,“ uvedl.

Kvůli kauze se ve středu uskuteční mimořádná schůze Sněmovny. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že na ní zveřejní majitele Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy společnost žádala o evropské dotace.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky tomu společnost dosáhla na evropskou dotaci přes 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlé skupiny Agrofert dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod, a svolali proto mimořádnou schůzi.

Bohumil Pečinka: Coming out Andreje Babiše

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!