Češi nejvíc věří Babišovi, nejméně Kalouskovi | E15.cz

Češi nejvíc věří Babišovi, nejméně Kalouskovi

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Z čelných představitelů stran zastoupených ve Sněmovně Češi stále nejvíce důvěřují šéfovi ANO Andreji Babišovi. Hned za Babišem je v žebříčku další zástupkyně ANO, budoucí eurokomisařka Věra Jourová. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je třetí. Nejméně lidé důvěřují místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Babiš i Kalousek se na zmíněných pozicích drží dlouhodobě. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR.

Předseda hnutí ANO je na pozici nejdůvěryhodnějšího představitele politických stran od jara, kdy vystřídal šéfa Úsvitu Tomia Okamuru. Na první místo se dostal i v průzkumu důvěry vrcholných politických představitelů Česka, kdy překonal prezidenta Miloše Zemana. Důvěru vyjádřilo Babišovi v aktuálním průzkumu 58 procent dotázaných, podobně jako v předchozích průzkumech.

Šéf ANO si udržuje stabilní podíl příznivců, ale Jourová na druhé pozici v žebříčku zaznamenala výrazný nárůst. Po celý rok jí vyjadřovala důvěru zhruba třetina Čechů, ale v posledním průzkumu stoupla důvěra v političku o 13 procentních bodů na 48 procent. K růstu důvěry mohlo Jourové pomoci, že byla v době provádění průzkumu potvrzena výbory Evropského parlamentu do pozice eurokomisařky.

Důvěra stranickým představitelům (v procentech):
Politik květen 2014 říjen 2014
Andrej Babiš 59 58
Věra Jourová 35 48
Bohuslav Sobotka 47 46
Tomio Okamura 43 39
Karel Schwarzenberg 39 35
Zuzana Roithová 41 34
Pavel Bělobrádek 31 32
Milan Chovanec 27 28
Marian Jurečka 19 23

Za představiteli ANO se na třetí pozici v žebříčku umístil premiér a předseda sociální demokracie Sobotka se 46 procenty. Za ním následují Okamura s 39 a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg s 35 procenty.

Předseda TOP 09 je ale jedním z politiků, kteří Čechy názorově značně rozdělují. Ačkoli má pátý nejvyšší podíl důvěry, je zároveň na druhé pozici v žebříčku nejméně důvěryhodných straníků. Nedůvěru mu vyjádřilo 55 procent dotázaných, stejně jako šéfovi komunistů Vojtěchu Filipovi. Schwarzenberg přitom ještě před loňským pádem vlády Petra Nečase (ODS) byl v průzkumech nejdůvěryhodnějším politikem. Nejvíce lidí nevěří místopředsedovi TOP 09 Kalouskovi, a to 81 procent lidí. Důvěru mu vyjádřilo 11 procent respondentů.

Zápisník Jany Havligerové: Babišovi ministři bodují

Miroslav Kalousek: Vláda je neodpovědná, nezbývá než se modlit

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.