Zadluženost domácností - dluží 1,53 bilionu | E15.cz

České domácnosti dluží bankám už více než 1,5 bilionu

České domácnosti dluží bankám už více než 1,5 bilionu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

ČTK

Dluhy českých domácností vůči bankám loni v prosinci stouply proti listopadu o 8,4 miliardy na 1,535 bilionu korun. Meziročně dlužily domácnosti o 106,6 miliardy více. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Zadluženost firem v porovnání s listopadem klesla, meziročně byla vyšší.

Nefinanční podniky na konci prosince dlužily bankám zhruba 1,036 bilionu korun, což je meziměsíčně o zhruba osm miliard méně. Meziročně byly úvěry podniků vyšší o 41,2 miliardy korun.

Dluhy domácností rostou od února 2016. Nejvíce si lidé půjčují na bydlení. Z celkového objemu dluhů domácností tvoří úvěry na bydlení zhruba tři čtvrtiny. Meziměsíčně se tyto úvěry v prosinci zvýšily podle ČNB o 0,6 procenta na 1,148 bilionu korun. Spotřebitelské úvěry činily na konci loňského roku téměř 230 miliard korun, což bylo proti předchozímu měsíci o 0,3 procenta více.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Sociální správa obstavila účet Vítkovice Heavy Machinery
Analýza: Má Česko přijmout euro? Příspěvek na cizí dluhy by Česko stál desítky miliard korun

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!