Sociální správa obstavila účet Vítkovice Heavy Machinery | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Sociální správa obstavila účet Vítkovice Heavy Machinery

Sociální správa obstavila účet Vítkovice Heavy Machinery
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Správa sociálního zabezpečení obstavila jeden účet strojírenské firmě Vítkovice Heavy Machinery. Firma nezná důvod, napsal v pátek server iHNED.cz. Podle Hospodářských novin společnost dluží za sociální pojištění svých zaměstnanců zhruba 18 milionů korun. Firma, která patří do skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka, v tomto týdnu oznámila přípravu vstupu nového investora.

 

"Jde o blokaci ve prospěch správy sociálního zabezpečení uplatněnou na jednom účtu. Zatím nevíme, proč se sociální správa pro tento krok rozhodla," řekla HN mluvčí ostravské skupiny Eva Kijonková. Vítkovice Heavy Machinery se potýká s nedostatkem provozního kapitálu, který řeší převážně nebankovním tollingovým financováním s několika subjekty, dohodami s dodavateli a odběrateli a také s odbory.

Vítkovice Heavy Machinery chce podle mluvčí s okresní správou sociálního zabezpečení v příštím týdnu jednat. "Na daný účet mezitím standardně docházejí a budou docházet peníze. Obrat VHM je v miliardách korun a poptávka po jejích výrobcích je dostatečná," doplnila Kijonková.

Miliardář Světlík patrně přijde o další vítkovický podnik, chystá prodej části akcií

Plánovaný investor by měl odkoupit podstatnou část podílu akcií VHM od mateřské akciové společnosti Vítkovice. "Takového investora již máme a prostřednictvím renomované poradenské společnosti připravujeme jeho vstup," uvedl v úterý předseda představenstva VHM Martin Žák. Identita budoucího investora zatím nebyla zveřejněna.

Od středy na základě dohody s odbory firma kvůli zvýšení provozního kapitálu nechala některé zaměstnance doma s 80 procenty náhrady mzdy. Dohoda má platit do konce března.

Vítkovice Heavy Machinery mají zhruba 1100 zaměstnanců, možnost osmdesátiprocentních náhrad mezd se týká 800 z nich. Odboráři ve firmě jsou od října ve stávkové pohotovosti. Hlavním důvodem pro její vyhlášení bylo opožděné vyplácení mezd. Nyní už zaměstnanci několik měsíců dostávají výplaty včas. Odbory ale s odvoláním stávkové pohotovosti čekají na další vývoj ve firmě a právě zajištění financování.

Světlíkova Vítkovice Heavy Machinery oznámila vstup nového investora

Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Ve skupině Vítkovice Machinery Group je přes 20 firem, které mají dohromady asi 3000 zaměstnanců.

Předloni se čtyři firmy ze skupiny dostaly do finančních potíží: Vítkovice Power Engineering později skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont mají povolenou reorganizaci a reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila. Ze skupiny se před rokem osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding, několik firem skupina prodala.

Ukrajina zase začne nakupovat plyn z Ruska

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!