Česko posílí bezpečnostní opatření kvůli události v Berlíně

Ministr vnitra Milan Chovanec a první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý

Ministr vnitra Milan Chovanec a první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý Zdroj: ctk

Milan Chovanec
Milan Chovanec
Policejní prezident Tomáš Tuhý (vlevo) a ministr vnitra Milan Chovanec hovoří s novináři v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku, kde 24. února dvaašedesátiletý muž zastřelil v místní restauraci Družba osm lidí a nakonec i sám sebe.
4
Fotogalerie

V souvislosti s dnešním útokem v Berlíně posiluje česká policie s okamžitou platností bezpečnostní opatření u míst s vysokou koncentrací osob. Na twitteru o tom dnes večer informoval ministr vnitra Milan Chovanec, který opatření konzultoval s policejním prezidentem Tomášem Tuhým.

České televizi (ČT) Chovanec řekl, že nejpozději od úterního rána bude v českých ulicích více policistů, a to i s dlouhými zbraněmi. Zřejmě v úterý ráno se podle ministra také sejde takzvaná zpravodajská skupina, která by případně mohla rozhodnout, zda zvýšit stupeň ohrožení terorismem. "Zatím ty informace k tomu nesměřují," dodal Chovanec.

Zda by se do hlídkování v ulicích mohli zapojit i vojáci, ministr vnitra nevyloučil. "Návrat armády připadá v úvahu pouze v případě, pokud bychom zvyšovali ohrožení České republiky teroristickou hrozbou," řekl Chovanec ČT. Podle něj zatím není ani žádný důvod posilovat hlídky na česko-německých hranicích.

Do davu na vánočním trhu v centrální berlínské čtvrti Charlottenburg dnes večer vjel nákladní vůz. Nejméně devět lidí zemřelo, dalších přibližně 50 utrpělo zranění.

Z českých politiků se k tragické události vyjádřil ministr kultury Daniel Herman. "Nedopusťme, aby pozitivní poselství Vánoc bylo přehlušeno zlem," uvedl na twitteru. Ministr zároveň vyjádřil solidaritu s oběťmi a s pozůstalými neštěstí.