Česku chybí podle Oživení úřad, který by reguloval veřejné nákupy | E15.cz

Česku chybí podle Oživení úřad, který by reguloval veřejné nákupy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Dominik Bachurek

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České republice chybí podle protikorupční organizace Oživení komplexní politika pro veřejné nakupování. Pomoci by měl nezávislý úřad, který by kontroloval orgány státní správy, a fungoval zároveň jako metodik. Návrh na jeho zřízení organizace předložila členům vlády.

„Pouhé škrtání v investičních výdajích státu i samosprávy v zájmu vylepšení rozpočtové bilance není dlouhodobým řešením,“ uvedl Martin Kameník z Oživení.

Přes veřejné nákupy, které činí přibližně 17 procent HDP České republiky, ročně proteče až 600 miliard korun. Kvůli neprofesionálnímu nebo klientelistickému rozhodování o veřejných výdajích a jejich účelu se však mnohdy podle Oživení stávají objektem korupčních transakcí.

:

Zřízení regulačního úřadu by bylo podle Kameníka na místě i kvůli hrozbě Evropské unie. Chyby v zadávání veřejných zakázek se podle Oživení objevují již při rozhodování o budoucích potřebách a nákupech nebo při jejich realizaci.

Analýzu Oživení zpracovalo ve spolupráci s Transparency International a Ekologickým právním servisem. Zástupci ministerstev spolu s neziskovými organizacemi by se jím měli zabývat v první polovině října.

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video