Český daňový systém je pořád moc složitý, tvrdí Evropská komise | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Český daňový systém je pořád moc složitý, tvrdí Evropská komise

ČTK

Ekonomický růst České republiky zůstal přes jisté zpomalení v roce 2016 dál robustní, uvedla dnes Evropská komise ve své analýze stavu české ekonomiky. Dokument kromě jiného připomíná, že v Česku je nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. 

Upozorňuje ale také, že náklady na penzijní a zdravotní systém mohou dlouhodobě ohrožovat udržitelnost veřejných financí. Výši investic v České republice podle komise záporně ovlivňuje neefektivita prostředí, spojená především s úrovní regulace a administrativními překážkami.

Evropská komise dnes publikovala analýzy hospodářské situace 27 z 28 členských zemí bloku, výjimkou je Řecko nacházející se v záchranném programu. Dokumenty jsou součástí ročního cyklu koordinace hospodářské a fiskální politiky známého jako Evropský semestr.

V jeho rámci na základě nynějších materiálů a poté, co získá záměry členských zemí, komise předloží na jaře svá konkrétní doporučení jednotlivým státům, jaké úpravy a reformy by měly udělat ke zlepšení výkonu své ekonomiky.

Budujme stát pro 40 milionů lidí: přečtěte si, u koho se inspiruje Babiš

Analýza se zmiňuje o tom, že růst českého hospodářství byl v roce 2015 na úrovni 4,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP), ale podle poslední prognózy komise by mělo být konečné číslo za loňský rok jen 2,4 procenta. Zrychlovat začala inflace, její hodnota 2,1 z prosince patří mezi nejvyšší v unii a okolo dvou procent, tedy cíle České národní banky, by se měla udržet po celý rok 2017.

Materiál týkající se Česka upozorňuje, že přes zlepšení výběru daně z přidané hodnoty a snahu bojovat s daňovými úniky se prosadilo jen málo opatření, která by zjednodušila český daňový systém či snížila náklady související s placením daní. Vysoké náklady podle EK souvisejí též jen s malým využíváním možností elektronizace státní správy, kde Česká republika zaostává za mnoha zeměmi unie.

Zpráva připomíná, že nezaměstnanost v České republice byla v roce 2016 jen čtyřprocentní a tedy nejnižší v EU, všímá si ale nízkého zapojení takových skupin jako ženy s malými dětmi či nekvalifikovaní pracovníci.


Vše o české ekonomice čtěte zde >>>


"Ačkoli je míra chudoby jedna z nejnižších v EU, čelí zdravotně postižení a příslušníci romské komunity v důsledku své malé účasti na pracovním trhu daleko vyššímu riziku chudoby," upozorňuje pracovní materiál komise. V nízkopříjmových skupinách se podle analýzy stává rostoucím problémem bezdomovectví.

Na situaci menšin upozorňují materiály komise opakovaně. Letos uvádí, že ač je ještě příliš brzy hodnotit konkrétní dopady opatření, která měla zvýšit inkluzi ve vzdělávacím systému, zůstává zapojení romských dětí do vzdělávacího procesu omezené.

Komentář Viktora Zeisela: Ekonomika zdravá, růst HDP pomalý

Investiční prostředí v Česku poškozuje vysoká míra regulace a administrativy navzdory snaze úřadů situaci zlepšit, uvádí analýza. "Pokud jde o dopravní infrastrukturu, zůstává kvalita silniční sítě relativně nízká," stojí v materiálu. Připomenuta jsou zdržení ve výstavbě, mnohdy kvůli malým investicím.

Korupce se podle analýzy v České republice nadále vnímá jako velký problém a mnoha zamýšlená opatření stále zůstávají nerealizována. Materiál připomíná i nedostatky při zadávání veřejných zakázek, časté přímé zadávání kontraktů či nedostatečnou kvalifikaci odpovědných úředníků.

Obnova hospodářství začala snižovat nezaměstnanost v EU
Ekonomická obnova už začala ve většině členských zemí Evropské unie přispívat ke snižování nezaměstnanosti, která je ale stále vyšší než v době před hospodářskou krizí, uvedla Evropská komise. Finanční sektory v některých zemích EU ale ohrožují velké počty nesplácených úvěrů.
Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!