Chraňte vnější hranici EU, vyzve Česko na summitu k migraci | e15.cz

Chraňte vnější hranici EU, vyzve Česko na summitu k migraci

Uprchlíci v Řecku
Uprchlíci v Řecku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika bude na blížícím se maltském summitu EU k migraci žádat důslednější ochranu hranic a dohodu s Afrikou a Tureckem. Novinářům to řekli český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a státní tajemník pro EU Tomáš Prouza (oba ČSSD). Zaorálek zdůraznil, že lepší dozor na hranicích znemožní pašerákům vydělávat na nelegální migraci. Valettský summit se bude konat ve středu a ve čtvrtek a zúčastní se ho i zástupci afrických zemí, ze kterých do Evropy přicházejí uprchlíci.

„Státy Evropy by měly něco udělat s tím, že se do této chvíle stále podílíme na získávání prostředků organizovaným zločinem,“ řekl k mandátu české vlády Zaorálek. „My bychom měli být schopni vytvořit takovou ochranu vnější hranice a takový systém registrace, abychom celou tuto věc dostali pod kontrolu,“ dodal ministr.

Toho chtějí členské státy Evropské unie dosáhnout posílením pravomocí evropské agentury pro ochranu hranic (Frontex). Podle tajemníka Prouzy by jednání na Maltě mělo vést k tomu, že Frontex bude mít napříště větší rozpočet, vlastni lidi i vybavení. Dosud musí o vše formálně žádat členské státy. „Frontex by měl mít výrazně širší mandát nejenom při ochraně hranic, ale i při vracení nelegálních uprchlíků, tedy těch, kteří nezískali azyl,“ uvedl Prouza.

V budoucnu by evropské země mohly vytvořit i společnou pohraniční stráž, k tomu by ale podle Prouzy byla nutná změna základních smluv EU, což je poměrně náročný a dlouhý proces. Změny, které se týkají agentury Frontex, by se podle něho měly uskutečnit v řádu měsíců.

Dohoda se sousedními státy

Dalšími prioritami, které plynou z mandátu české vlády, jsou dohody o spolupráci EU s africkými zeměmi a Tureckem. Dohoda s Tureckem se podle Prouzy netýká pouze finanční pomoci, jde také o tureckou žádost o bezvízový styk s Evropskou unií nebo posun v přístupových jednáních s Tureckem.

Pro zrušení vízové povinnosti Turků jsou prý až dvě třetiny zemí včetně Česka. „Česká republika podporuje zrušení vízové povinnosti, ale je řada zemí, které s tím historicky měly problém,“ připustil Prouza. Turecko podle něj stále chce být členem Evropské unie a jeho představitelé proto chtějí také postoupit v přístupových jednáních. „Turecko navyšuje svou cenu, protože ví, že ho potřebujeme,“ míní Prouza. „Budeme si muset říct, kde jsou naše hranice,“ dodal.

Fond Africe

Evropští lídři ve Valettě oficiálně založí svěřenecký fond na pomoc Africe, do nějž přispěje i Česko. „Jsme připraveni jim pomoci rozvojovými programy, které by vytvořily podmínky v jejich zemi, aby lidé nemuseli odcházet,“ poznamenal Zaorálek. Dodal, že česká vláda již minulý týden oznámila, že do fondu pro Afriku pošle 16 milionů korun. Na oplátku Evropa podle Zaorálka očekává spolupráci při navracení uprchlíků.

Valettského summitu se za Českou republiku zúčastní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU - ČSL). K účasti na summitu byli pozváni zástupci členských států EU a afrických zemí, které jsou stranami rabatského a chartúmského procesu, a představitelé Komise Africké unie, Komise Hospodářského společenství států západní Afriky (ECOWAS), Organizace spojených národů (OSN) a Úřadu pro mezinárodní migraci.

Dnes o migrační krizi jednají v Bruselu ministři vnitra zemí EU. Na programu jejich schůzky jsou mimo jiné možnosti spolupráce s Tureckem nebo snaha o zlepšení operativní spolupráce unijních zemí při ochraně hranic či azylové procedury.

Zahraniční tisk: Migrace otřásá německou vládou

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video