Čím si přilepšili poslanci? Autorskými honoráři i hodinkami za desetitisíce | E15.cz

Čím si přilepšili poslanci? Autorskými honoráři i hodinkami za desetitisíce

Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se nevzdal hereckého řemesla a na autorských honorářích si loni vydělal asi 560 tisíc korun. Příjem z autorských honorářů zapsal do majetkového přiznání taky předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch. Získal na nich skoro 300 tisíc korun, a to od hnutí Úsvit. Zajímavost skýtá dokument Jiřího Valenty (KSČM), který loni nabyl hodinky značky Hamilton v hodnotě 40 tisíc korun.

K poslancům s nejvyššími příjmy patřil i loni bývalý šéf Úsvitu a zakladatel nového hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Díky podnikání získal zhruba 10,9 milionu korun. Předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek dostal 2,38 milionu korun jako člen představenstva skupiny Agrofert, kterou vlastní šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš.

Obsah Babišova loňského majetkového přiznání ještě není ve sněmovním registru přístupný, stane se tak po formální kontrole členy mandátového a imunitního výboru. Předloni zhruba za dva poslední měsíce roku měl Babiš z Agrofertu 36,8 milionu korun čistého.

Majetková přiznání za loňský rok podali podle dnešních informací z výboru všichni poslanci. Některá jsou ale prý ještě na cestě. V registru je zatím přístupný obsah dokumentů jen části členů dolní komory. Většina z nich ještě kontrolou neprošla.

Někteří poslanci vykázali příjmy z obecních a krajských funkcí, jako přednášející na vysokých školách nebo jako lékaři

Svůj statek loni rozšířil bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Přikoupil za 112 tisíc korun více než dva hektary pastvin a polí a dalších 1,8 hektaru pole dostal, jak uvedl, darem za závazky vůči statku. Komunistka Květa Matušovská provozovala i loni hostinskou činnost, z níž získala asi 77 500 korun.

Poslanec ANO Jan Sedláček koupil podle přiznání za 2,8 milionu komerční objekt a za 4,2 milionu podíl ve firmě J&S. Ministr kultury za KDU-ČSL Daniel Herman zase investoval asi 250 tisíc korun do dluhopisů jedné z bank a vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek koupil za 800 tisíc korun byt. Do bytu investoval taky například poslanec ANO a majitel autosalonu Miloš Babiš, a to skoro tři miliony korun.

Černoch mladší zdědil autorská práva

Někteří poslanci vykázali příjmy z obecních a krajských funkcí, jako přednášející na vysokých školách nebo jako lékaři. Černoch dostal přes 78 tisíc korun ze zděděných autorských práv. Jeho otcem byl zpěvák Karel Černoch. Mnozí členové dolní komory splácejí různé úvěry, zejména hypoteční.

Poslanci a další funkcionáři musejí podávat majetkové přiznání za předchozí rok vždy do konce června. U dokumentů dodaných poštou rozhoduje datum odeslání. Členové sněmovního výboru přiznání jen po formální stránce.

Nezkoumají, zda je politici sepsali pravdivě. Kvůli nedodanému nebo špatně vyplněnému prohlášení může výbor podat podnět obecnímu úřadu v místě poslancova bydliště, sám zákonodárce postihnout nemůže. Případný postih od úřadu může dosáhnout až 50 tisíc korun.

Roman Sklenák: Majetková přiznání nebudou státní šikanou

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video