CRIF: Ochota mladých lidí k podnikání klesla za pět let o třetinu | E15.cz

CRIF: Ochota mladých lidí k podnikání klesla za pět let o třetinu

CRIF: Ochota mladých lidí k podnikání klesla za pět let o třetinu
ilustrační foto, mladý podnikatel
• 
ZDROJ: archiv

ČTK

Loni začalo podnikat více než 48.000 lidí ve věku 18 až 35 let. Jde o 59 procent všech lidí, kteří loni zahájili své podnikání. Proti roku 2010 se počet nově registrovaných mladých podnikatelů do 35 let snížil téměř o třetinu. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF

Nižší ochota mladých lidí pouštět se do vlastního podnikání je patrná ve všech sledovaných kategoriích. Na úbytku mladých podnikatelů se podepsal především pokles mladých fyzických osob podnikatelů. V roce 2010 se nově registrovalo přes 57.000 podnikatelů, loni jich bylo pouze 37 tisíc. Počet mladých, kteří se rozhodli pro založení či spoluzaložení společnosti s ručením omezeným, klesl z 13 tisíc v roce 2010 na necelých 11 tisíc loni.

„Mladí lidé jsou vždy ochotnější podstupovat riziko a pokoušet se realizovat vlastní vize a nápady. Pokles jejich vůle vydat se cestou samostatného podnikání může být ovlivněn mnoha faktory. Ať už je to uspokojivá situace na trhu práce, která je nenutí hledat jiné cesty seberealizace, nebo třeba nějaké subjektivně vnímané překážky v podnikání,“ uvedl analytik CRIF - Czech Credit Bureau Jan Cikler.

Klesající podíly

Zatímco v roce 2010 tvořili mladí podnikatelé 65 procent všech nových podnikatelů, loni to bylo již jen 59 procent. Podíl nových podnikatelů ve věku 18 až 35 let na vzorku všech stejně starých lidí v ČR klesl z 2,5 procenta v roce 2010 na dvě procenta v roce 2015. Majetkový podíl mladých lidí v nově zakládaných společnostech s ručením omezeným klesl z téměř 44 procent v roce 2010 na 37 procent loni.

Zároveň se snižuje počet podíl mladých žen, které se rozhodly podnikat. Loni začalo podnikat 16 tisíc mladých žen, což je o 10 tisíc méně než v roce 2010. Jejich podíl na všech nových podnikatelích loni byl 20 procent, o čtyři procentní body méně než před pěti lety. Celkově ženy loni tvořily 35 procent mladých podnikatelů, o tři procentní body méně než v roce 2010.

Analýza pracuje s počty mladých lidí s účastí na nově vzniklých podnikatelských subjektech, konkrétně na fyzických osobách podnikatelích a na společnostech s ručením omezeným. U společností s ručením omezeným není analyzován počet společností, ale počet lidí, kteří na nich mají podíl. Jedna společnost s ručením omezeným přitom může mít více podílníků.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!