ČSSD vymění náměstka na obraně | E15.cz

ČSSD vymění náměstka na obraně

Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický
• 
ZDROJ: CTK

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úřad Martina Stropnického (ANO) čekají v nejbližších týdnech změny na vysokých postech, po necelém roce skončí ve funkci hned dva náměstci. Rošáda se dotkne i takzvaného politického náměstka pro legislativu a diplomacii Jakuba Kulhánka dosazeného ČSSD. Ten podle několika zdrojů deníku E15 zamíří na ministerstvo zahraničních věcí.

Kromě Kulhánka se vymění i klíčový náměstek pro obranné akvizice. Bohumila Dvořáka má už od listopadu nahradit Roman Molík, dosavadní ředitel majetkové sekce a blízký spolupracovník druhého muže ministerstva Jiřího Borovce zodpovědného za ekonomiku. „Vyzbrojování, tedy strategické nákupy, převezme první náměstek Borovec. A aby si uvolnil ruce, ekonomickým náměstkem bude jmenován Molík,“ popsal personální šachy vysoce postavený úředník. Dodal, že Dvořák v rezortu zůstane na nižší pozici.

Zda Kulhánek skončí jako náměstek spolu s Dvořákem už tento měsíc, není jisté. Podle dostupných informací do Černínského paláce možná zamíří až v prosinci. Každopádně nejpozději do konce roku by měla sociální demokracie navrhnout Stropnickému místo Kulhánka někoho jiného.

Tajná služba má nového šéfa
Dlouho očekávaná změna se odehrála ve vedení Vojenského zpravodajství. Ministr obrany Martin Stropnický uvedl do funkce nového šéfa této výzvědné služby Jana Berouna, s jehož jmenováním v pondělí souhlasila vláda. „Jsem rád, že na tuto pozici nastupuje člověk zvenku, který přinese nový a čerstvý pohled na dění ve Vojenském zpravodajství. Jsem si zároveň vědom toho, že se po loňské aféře jedná o velice citlivou záležitost,“ poznamenal šéf rezortu v narážce na aféru Jany Nagyové, nyní Nečasové. Beroun považuje za svůj cíl stabilní službu, jasnou vizi a ukotvení v rámci zpravodajských struktur v tuzemsku i zahraničí.

Armáda rovněž s napětím čeká, kdo vystřídá náčelníka generálního štábu Petra Pavla, který příští rok v červnu začne řídit Vojenský výbor NATO. O možných kandidátech se před týdnem znovu jednalo na Hradě, prezident Miloš Zeman ani Pavel žádná jména neprozradili.

„Nemám favorita, protože generálský sbor neznám tak důkladně, abych předstíral nějaké preference,“ řekl Zeman. Je ovšem rád, že na novém náčelníkovi generálního štábu existuje obecná shoda. Jeho jmenování je podle hlavy státu otázka spíše měsíců než týdnů. Letos to patrně nebude. Prvního vojáka armády jmenuje prezident na návrh vlády.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video