ČT: Policie obvinila bývalého obchodního ředitele Pražských služeb | E15.cz

ČT: Policie obvinila bývalého obchodního ředitele Pražských služeb

Pražské služby
Pražské služby
• 
ZDROJ: Octopus moldavicus CC BY-SA 3.0 Wikimedia-Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie po zásahu v Pražských službách obvinila někdejšího obchodního ředitele firmy Tomáše Kolingera, který byl ve čtvrtek u výslechu. Uvedla to Česká televize. Druhý podezřelý je radní Radek Lohynský, jak webu E15.cz sdělil zdroj obeznámený s detaily případu.

Policisté si ve středu při zásahu z firmy odnesly některé dokumenty. Policie se už dřív o společnost zajímala kvůli miliardovým tendrům na svoz odpadu a kvůli snaze Prahy o její akvizici.

ČT s odkazem na advokáta Eduarda Brunu uvedla, že by výslech Kolingera mohl trvat i několik hodin. Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová a protikorupční policie Jaroslav Ibehej řekli, že zatím k případu nemohou poskytnout bližší informace.

Už na začátku roku si detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) vyžádali materiály týkající se dřívějších rozhodnutí rady spojených s Pražskými službami, které město většinově vlastní. Praha prostřednictvím Pražských služeb dokončuje roky připravovaný obchod za zhruba miliardu korun, v rámci kterého firmu zcela ovládne. Náměstek primátora Jiří Vávra ČTK ve středu řekl, že zásah nemá nic společného s akvizicí, která v těchto týdnech vrcholí.

Drahý nebo levný odkup?

Zhruba 800 milionů korun by měla za svůj podíl získat společnost Northward Holding Limited, která pětinu akcií Pražských služeb před časem koupila od skupiny Natland. O hodnotě tohoto podílu se vedly nejbouřlivější debaty. Posudky se totiž výrazně lišily. Diskutovalo se také o tom, z čeho firma, která za dobu své existence vydělala 700 milionů korun, akcie zaplatí.

Akvizici ale nakonec posvětilo zastupitelstvo i orgány firmy. Jeden z menšinových akcionářů proti rozhodnutí podal žaloby. Na soud se údajně obrátili i ostatní malí akcionáři, podle kterých akvizice znehodnotí jejich akcie.

Pražské služby pro město zajišťují problematické svozy odpadu za miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.