Czech Press Photo ovládl snímek Ratha ve výtahu | E15.cz

Czech Press Photo ovládl snímek Ratha ve výtahu

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hlavní cenu letošního ročníku soutěže Czech Press Photo si odnesl Michal Kamaryt. Fotograf ČTK zaujal snímkem exposlance Davida Ratha u soudu. Podle poroty snímek „symbolizuje neutěšenost obecné nálady v zemi a upozorňuje na rozsah i vážnost korupčních problémů v České republice“.

Výsledky prestižní fotožurnalistické soutěže dnes oznámili pořadatelé. V 19. ročníku se vedle Rathovy kauzy objevovaly snímky z přímé volby prezidenta, aféra bývalého premiéra Petra Nečase, výbuch v pražské Divadelní ulici nebo červnové povodně.

„Jednoduchá, silně působivá kompozice snímku obsahuje hned několik jemných, ale zároveň silných myšlenkových podnětů,” zdůvodnila porota svůj výběr. Vedle hlavní ceny Křišťálové oko spojené s odměnou 120 tisíc korun získal Kamaryt se stejnou fotografií také první místo v kategorii Lidé, o nichž se mluví.

Stejně jako hlavní cena je honorován Grant Prahy. Letos ho získává Eduard Erben z CPA na základě projektu, který mapuje sportující seniory ve věku 80 a více let. Soutěžních kategorií je osm, držitelé prvních cen získávají 25 tisíc korun. Mezi aktualitami vyhrál volný fotograf Jan Venhoda za snímek Protiromská shromáždění v ČR a Polsku. V kategorii Reportáž má první místo Milan Jaroš z Respektu za sérii snímků Istanbul, náměstí Taksim. Jaroš loni získal hlavní cenu Czech Press Phota za fotografii Rozloučení s Václavem Havlem.

Mezi sportovními snímky bodoval volný novinář Petr Wagenknecht za snímky z Jizerské 50. Druhé místo v téže kategorii získal reportér ČTK Roman Vondrouš se sérií Dostihová dramata, Pardubice a Kolesa. Vondrouš s fotografiemi z dostihového sportu letos vyhrál sportovní kategorii ve světové soutěži World Press Photo.

Letos poprvé se soutěže účastnila také videa, a to hned ve dvou kategoriích. Kategorii Online aktualita vyhrála filmová báseň Srdce Havel Vojtěcha Votýpky. Online feature roku se stal film Kumbh Mela s Niradžanem od Milana Šímy a Jana Šibíka.

Snímek Srdce Havel

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video