Další rozsudek v kauze Promopro: podnikatel Radek Müller dostal skoro sedm let | E15.cz

Další rozsudek v kauze Promopro: podnikatel Radek Müller dostal skoro sedm let

Logo českého předsednictví EU, během nějž Promopro získalo sporné zakázky
Logo českého předsednictví EU, během nějž Promopro získalo sporné zakázky
• 
ZDROJ: EU2009.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V kauze státní zakázky na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví EU firmou Promopro uznal pražský městský soud vinným dalšího podnikatele. Za praní špinavých peněz nepravomocně uložil Radkovi Müllerovi šest let a devět měsíců vězení. Zároveň mu na sedm let zakázal činnost v soukromém podnikání.

Soud už v červnu potrestal v kauze Promopro sedm obžalovaných podnikatelů, přičemž šest z nich dostalo nepodmíněné tresty, a to od pěti do devíti let odnětí svobody.

Nejpřísnější verdikt si tehdy vyslechli někdejší jednatel Promopra Jaroslav Veselý a Vlastimil Maxa z hlavní subdodavatelské firmy NWDC, kteří svým podvodem údajně způsobili státu škodu nejméně 327,5 milionu korun. Tuto částku soud státu přiznal jako náhradu škody, dalších 450 milionů musí Česká republika vymáhat v civilním řízení.

Promopro získalo zakázku od úřadu vlády v roce 2008, a to bez výběrového řízení. Podle rozsudku Veselý s Maxou následně úřadu předkládali k vyúčtování i faktury za služby, které nebyly provedeny, nebo nijak nesouvisely se zajištěním konferencí při předsednictví.

Falešné faktury

Ostatní obžalovaní podnikatelé pak prý nezákonně získané prostředky pomáhali legalizovat tak, že vytvářeli falešné faktury, převáděli peníze vylákané z úřadu vlády na další subjekty a poté částky vybírali v hotovosti.

Müller, jehož případ soudní senát vyloučil k samostatnému projednání, podle obžaloby po předchozí dohodě s Maxou od října 2008 do prosince 2009 vystavoval faktury za své firmy StavBand a Commercia „s cílem vyvést dále finanční prostředky pocházející z trestné činnosti, navodit zdání legálnosti prováděných převodů peněz a simulovat provedení subdodávek pro objednatele společnosti NWDC na zakázce předsednictví ČR v Radě EU“.

Podle státního zástupce přitom Müllerovi bylo zcela zřejmé, že takto účtované subdodávky ve skutečnosti vůbec provedeny nebyly. V kauze Promopro čelila obvinění i trojice státních úředníků ze sekce pro předsednictví. Soud je nepravomocně osvobodil a označil je za „obětní beránky“.

Lenka Bradáčová: Vzbudili jsme nereálná očekávání

Alexandr Vondra: Premiér Sobotka je Babišův fíkový list

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video