Další spor v koalici: Babiš nechce dát Bělobrádkovi víc peněz na vědu | E15.cz

Další spor v koalici: Babiš nechce dát Bělobrádkovi víc peněz na vědu

Další spor v koalici: Babiš nechce dát Bělobrádkovi víc peněz na vědu
Pavel Bělobrádek
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Vědci se požadovaného zvýšení peněz od státu nemusejí dočkat. Ministerstvo financí navrhuje, aby výdaje na výzkum, vývoj a inovace pro rok 2017 zůstaly na úrovni letoška a výrazně se nezvyšovaly ani v dalších dvou letech. Vyplývá to z materiálu, o kterém bude v pondělí jednat vláda. Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) ale trvá na tom, aby státní rozpočet na vědu příští rok vzrostl o 3,7 miliardy korun.

Podle návrhu, který Bělobrádek předložil kabinetu před dvěma týdny, by měl rozpočet celkově vzrůst na 32,7 miliardy, což by bylo zatím nejvíce v historii. Vláda ale jednání přerušila. „Návrh předkládáme v nezměněné podobě,“ uvedla Adéla Klimešová z tiskového oddělení Úřadu vlády.

Stát by podle něj měl zvyšovat ve střednědobém výhledu peníze na vědu i v příštích letech: v roce 2018 na 34,9 miliardy a o rok později na 34,5 miliardy korun. Bělobrádkův úřad chce obor připravit na pokles, který se očekává po roce 2020, kdy skončí financování oboru z evropských fondů.

Ministerstvo financí vedené šéfem ANO Andrejem Babišem má ale jinou představu. Výdaje na výzkum navrhuje pro rok 2017 na 29,001 miliardy eur. V letošním roce činí 29,092 miliardy. V roce 2018 a 2019 by se podle ministerstva měly ročně pohybovat ve výši 29,167 miliardy korun. Podle Filipa Běhala z tiskového oddělení ministerstva financí tato čísla odpovídají národním výdajům na výzkum, vývoj a inovace v původně schválených střednědobých výdajových rámcích.

Doplnění o zahraniční zdroje

„Zdůrazňuji, že se jedná o národní výdaje, do kterých nejsou zahrnuty finanční prostředky ze zahraničních zdrojů. S jejich připočtením bude celková suma výdajů na výzkum, vývoj a inovace řádově o jednotky miliard korun vyšší,“ uvedl Běhal. Ministerstvo financí mělo k navýšenému rozpočtu zásadní připomínku už v mezirezortním řízení, požadovalo snížení.

V roce 2014 bylo z národních zdrojů na výzkum poskytnuto 27,284 miliardy a v roce 2015 pak 27,829 miliardy korun. I s letošním rokem rozpočet konstantně narůstá, argumentuje ministerstvo. Připomnělo, že je potřeba k částkám připočítat peníze ze zahraničních zdrojů, které se ročně pohybují v několika miliardách, například loni to bylo více než 14 miliard a letos se počítá s 6,6 miliardy korun.

Bělobrádek chce ale posílit aplikovaný výzkum a tím i konkurenceschopnost státu, naopak zvýšením peněz pro základní výzkum plánuje zajistit provoz nových výzkumných center. Na problém s jejich financováním dlouhodobě upozorňují odborníci.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!