Deficit rozpočtu se za poslední měsíc zdvojnásobil na 34 miliard | E15.cz

Deficit rozpočtu se za poslední měsíc zdvojnásobil na 34 miliard

Deficit rozpočtu se za poslední měsíc zdvojnásobil na 34 miliard
Podnikatel a ministr financí Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Státní rozpočet skončil ke konci září ve schodku 34,4 miliardy korun a je tak o téměř čtyři miliardy nižší než ve stejném měsíci loni. Prohlásil to ministr financí Andrej Babiš. V závěru srpna státní rozpočet vykázal schodek 14,8 miliardy.

„Ke 30. září činí příjmy 826,4 miliardy korun a výdaje přes 860 miliard, tudíž deficit je 34,4 miliardy korun,“ uvedl Babiš. Minulý rok deficit ke konci září činil 38,2 miliardy korun.

Cílem ministerstva financí je dostat se s hodnotou deficitu za letošní rok na úroveň roku 2013, kdy rozpočet skončil ve schodku zhruba 81 miliard korun. Na rozdíl od loňského roku, kdy předchozí kabinet výrazně šetřil, současná vláda výdaje obnovila, uvedl Babiš.

Jako příklad uvedl vyčleněné peníze na stavbu dopravní infrastruktury. Na stavby je peněz dost, jsme ale paralyzováni zákony, zejména zákonem o veřejných zakázkách, který brání v rychlejší výstavbě, dodal ministr.

Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 112 miliard korun. Premiér Bohuslav Sobotka i ministr financí Babiš již ale uvedli, že deficit bude zhruba 90 miliard Kč. Na příští rok vláda schválila rozpočet se schodkem 100 miliard korun.


Pavel Páral: Rozpočet – naposledy s cizím peřím

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!