Desítkám stran včetně zelených může hrozit pozastavení činnosti | E15.cz

Desítkám stran včetně zelených může hrozit pozastavení činnosti

sněmovna (ilustrační foto)
sněmovna (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Devíti desítkám politických seskupení včetně Strany zelených by mohlo hrozit pozastavení činnosti kvůli neúplným nebo nedodaným výročním zprávám o jejich hospodaření za loňský rok. Návrh kontrolního výboru, který zprávy prověřuje, dnes projednala Poslanecká sněmovna. Dalším 12 stranám, které už mají pozastavenou činnost a zprávy nepředložily, může nově hrozit dokonce zrušení.

Pozastavení činnosti nebo zrušení uskupení by měla na základě usnesení poslanců navrhnout vláda Nejvyššímu správnímu soudu, který o záležitosti rozhoduje.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura prosadil usnesení, které se týká hnutí ANO. Hnutí uvedlo ve zprávě jako příspěvek od státu asi čtyři miliony korun, peníze inkasovalo od sněmovny za expertízy, které vypracovalo pro své poslance.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by měl podle Stanjurova návrhu prověřit u finanční správy, zda by ANO nemělo z těchto peněz hradit daň z příjmu. Usnesení podpořili prakticky všichni přítomní poslanci včetně členů dolní komory za ANO.

Straně zelených, jež v minulosti působila ve vládě Mirka Topolánka (ODS), hrozí případné pozastavení činnosti kvůli tomu, že u několika dárců doložila pouze potvrzení o poskytnutí darů, které vystavila sama. Podle zelených šlo o čtyři podpisy, požadované údaje slíbili neprodleně doplnit.

Předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM) ale řekl, že výbor se ke zprávě zelených vrátí až při následujícím projednávání výročních finančních zpráv v dubnu příštího roku, jak stanoví zákon.

Zprávu nepředložilo 100 stran

Jedním z uskupení, které předložilo neúplnou zprávu, je i hnutí Žít Brno, které je součástí brněnské koalice. I jemu hrozí případné pozastavení činnosti. Podle dřívějších informací z výboru u některých svých dárců neuvedlo jejich adresy pobytu, ale e-mailové adresy. Neúplné zprávy předložilo celkem 21 subjektů.

Výroční finanční zprávu nepředložilo vůbec 100 stran a hnutí z celkových 250 seskupení, které ke konci loňského roku evidovalo ministerstvo vnitra. Zprávu nedodala například strana Republika, kterou zakládali někdejší poslanci Věcí veřejných Michal Babák a Otto Chaloupka.

Strana zelených a spolu s ní dalších šest subjektů nedoložily darovací smlouvy k darům uvedeným ve zprávách. Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) by je měl podle usnesení nahlásit příslušným finančním úřadům. Patří k nim také strana Toryové, které předsedá bývalý poslanec ODS Oldřich Vojíř.

Naopak strany zastoupené ve sněmovně předložily úplné zprávy. Stejně tak učinily Strana práv občanů, hnutí Ostravak a hnutí Severočeši.cz, které mají zastoupení v Senátu.

Jana Havligerová: Zákon o hospodaření stran je exhibice

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.