Dobeš: Bátoru neodvolám, je to svědomitý národovec a katolík

Ladislav Bátora

Ladislav Bátora Zdroj: CTK

Ministr školství Josef Dobeš (VV) se ostře ohradil proti kritice senátorů na jeho poradce Ladislava Bátoru. Bátora je prý svědomitý národovec a katolík a neexistují žádné důkazy, že by byl rasista. Senátoři ČSSD, KDU-ČSL i ODS poslali ve čtvrtek premiérovi otevřený dopis, v němž požadují odvolání Bátory z křesla šéfa personálního odboru ministerstva, nelíbí se jim Bátorovo někdejší propojení s nacionalistickou Národní stranou.

„Pan Bátora je svědomitý člověk, katolík, národovec a konzervativec. Odpůrců jeho osoby se proto musím zeptat-opravdu vám tolik vadí, že pan Bátora má kladný vztah k národu, že je zásadovým člověkem římskokatolického vyznání a národním konzervativcem staré dobré školy?,“ reagoval Dobeš v dnešním oficiálním prohlášení zaslaném médiím.

Senátoři si ale myslí opak. „Je nepřijatelné, aby lidé s takto extremistickou minulostí obsazovali nejvyšší vládní funkce a podíleli se na řízení naší země. Je nepřijatelné, aby vláda tyto osoby jakkoli v těchto funkcích tolerovala a schvalovala,“ uvedli senátoři v dopise pro premiéra Petra Nečase (ODS). Dopis inicioval Dobešův dlouhodobý kritik a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

„Pane senátore Chládku, dejte mi alespoň jeden konkrétní důkaz nějakého rasistického či xenofobního činu, kterého se Ladislav Bátora dopustil, a takovou záležitost bych jistě neprodleně a odpovědně řešil,“ vyzval Dobeš. Bátora působí na ministerstvu od dubna, nejdříve jako ministrův poradce, od srpna pak ve funkci šéfa personálního odboru. Protesty nevládních organizací proti jeho jmenování označil prezident Václav Klaus za „diktaturu politické korektnosti“ a postavil se za některé Bátorovy názory.

Bátorovi odpůrci mu vyčítají například to, že se před lety účastnil přednášky o českém protižidovství pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Bátora také v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast chválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů. Bátora se ve svých vyjádřeních také ostře vymezuje vůči evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci či ekumenismu.

Podle webu Parlamentnílisty.cz se Bátora staví také proti konání pražského festivalu homosexuálů a protestuje proti tomu, že akci podpořili pražský primátor Bohuslav Svoboda a americký velvyslanec Norman Eisen. Proti takzvané Prague Pride přitom vystoupil i prezidentův vicekancléř Petr Hájek, podle něhož je chystaný karneval homosexuálů nátlaková akce a politická demonstrace pokřiveného hodnotového světa. Za Hájkovo vyjádření se dnes postavil i prezident Klaus.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise