Dobeš odejde, pokud jeho ministerstvo nevyčerpá dotace EU | E15.cz

Dobeš odejde, pokud jeho ministerstvo nevyčerpá dotace EU

Josef Dobeš
Josef Dobeš
• 
ZDROJ: CTK/Michal Krumphanzl

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdyby ministerstvo školství nevyčerpalo peníze z fondů EU, ministr Josef Dobeš rezignuje. Dobeš to dnes řekl v České televizi. Kvůli chybám bude ministerstvu zřejmě pozastaveno čerpání v programu s rozpočtem 53 miliard korun. Dobeš minulý týden slíbil nápravu do tří měsíců. Problémy s čerpáním evropských dotací už stály v minulosti křeslo někdejší ministryni školství Danu Kuchtovou.

„Kdyby nastala situace, že nevyčerpáme v těch dvou operačních programech evropské peníze, rezignuji,“ uvedl Dobeš. „Já už jsem také několikrát řekl, že ta židlička mě nepřirostla k zadku, a mám to úplně stejně. Je to věc, kterou nesu, nesu reformy, a kdybych v těch základních parametrech selhal, a já si je nastavuji, nemám problém rezignovat,“ dodal.

Reagoval tak na výčet výtek, které se v poslední době snášejí na jeho hlavu. V souvislosti s hrozícím pozastavením čerpáním dotací totiž Dobeš čelí i kritice na svou personální politiku. Za rok a půl se na postu šéfa pro čerpání evropských peněz vystřídalo už pět manažerů. Právě někdejšího šéfa sekce pro EU Jana Vitulu Dobeš viní z problémů při čerpání.

„Já přiznávám, že je tam i faktor špatného výběru,“ konstatoval bývalý psycholog a personalista Dobeš. S některými svými vysoce postavenými úředníky se prý ale musel rozloučit i proto, že práci nezvládali.

Dobeše se v otázce EU fondů zastal i premiér Petr Nečas. Dobeš mu slíbil věc do dubna vyřešit, aby proplácení prostředků nebylo pozastaveno.

„Když jsem nastoupil, tak mi všichni tleskali. Všichni popsali, co se má na ministerstvu dělat. Ve chvíli, kdy to, co jsem slíbil, krok za krokem dělám, předkládá se mi, že za mnou nestojí lidé s vysokou odborností. To není pravda,“ hájil se ministr. „Z miisterstva v době mého působení odešlo 228 úředníků, ušetřil jsem 480 milionů,“ dodal.

Popřel také informace některých médií, že by se pouštěl do boje se špatným stravováním středoškoláků tím, že by je chtěl přimět, aby před hlavním jídlem jedli i polévku. „Změnila se vyhláška o stravování, kde se definovalo, co je oběd. Soukromé firmy si ji vykládaly tak, že oběd je jen hlavní jídlo,“ upřesnil Dobeš. Změna je tedy namířena právě proti těmto firmám, které si výklad vyhlášky přizpůsobují.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video