Dozvuky kauzy Setuza: Sisák u soudu porazil Lidl | E15.cz

Dozvuky kauzy Setuza: Sisák u soudu porazil Lidl

Dozvuky kauzy Setuza: Sisák u soudu porazil Lidl
Petr Sisák
• 
ZDROJ: ČTK

Daniel Novák

Podnikatelský dravec Petr Sisák v současnosti řeší hlavně obvinění z insolvenčních manipulací kolem skupiny Via Chem, přesto si připsal jedno drobné vítězství. Ve sporu o 400 tisíc korun zvítězil u Vrchního soudu v Praze nad maloobchodním řetězcem Lidl.

Soudní kauza miliardář vs. nadnárodní řetězec se týkala dodávek olejů Lukana, Vegetol a Ceresol ještě z doby, než jejich výrobu od firem vzniklých rozřezáním severočeské Setuzy převzal švýcarský koncern Glencore.

“Odvolací soud se v v plném rozsahu ztotožnil se zjištěními a závěry soudu prvního stupně,” uvedla soudkyně Milada Uhlířová. Podle přítomného právníka Lidlu řetězec ještě zváží případné další opravné prostředky.

Spor vznikl kvůli tomu, že Lidl jednostranně změnil dohodu s firmou Lukana Oil, nyní pojmenovanou Lkocz. Tu ovládají lidé napojení na Sisáka. Řetězec se brání tím, že úprava smlouvy byla obvyklá praxe a výrobce s tím dříve neměl problém. Olejáři se ale nakonec postavili na zadní a do Lidlu olej neposlali. Ten se po Sisákově partě rozhodl vymáhat ušlý zisk, avšak neuspěl. Navíc nyní bude řetězec muset zaplatit náklady na řízení, které soud ještě vyčíslí.

Firmu Lkocz měl u Vrchního soudu hájit Sisákův dvorní advokát Ivo Hala. Ten je však rovněž jedním z obviněných v kauze Via Chem, takže ho zastupovala kolegyně z jeho advokátní kanceláře HS legal Kateřina Škráčková.

Jediným členem představenstva firmy Lkocz je Josef Král. Ten je od loňska rovněž v dozorčí radě společnosti Český olej. Tedy společnosti, přes kterou Tomáš Pitr a “kmotr” František Mrázek ovládali ústeckou Setuzu

Majitelem Lkocz je společnost Sarpent, jež vystupuje jako jeden z věřitelů Via Chemu stejně jako zkrachovalé leasingové společnosti Borsay. Ta v minulosti financovala výrobní linku na oleje ze Setuzy, peníze za ně ale nedostala. Podle serveru Česká pozice to nyní ohrožuje investici Glencoru. Důležitá technologie by totiž mohla skončit v majetkové podstatě Borsay.

V Sarpentu má sto procent thaiboxer Tomáš Machotka. Podle médií je v Sisákově kauze obviněný z pokusu o způsobení úpadku, pokusu o poškození věřitele a podvodu.

Jediným členem představenstva firmy Lkocz je Josef Král. Ten je od loňska rovněž v dozorčí radě společnosti Český olej. Tedy společnosti, přes kterou Tomáš Pitr a “kmotr” František Mrázek ovládali ústeckou Setuzu. Později Český olej převzal Sisák.

Stejně tak je Král v dozorčí radě společnosti Campaspol Holding. Jako její akcionář vystupuje aktuálně Petr Líska, další z obviněných lidí kolem Sisáka. Další společností s napojením na Sisáka a Halu, v níž figuruje Josef Král, je Blackdzaar. Ta se dříve jmenovala Lisovna Ústí nad Labem. Tato firma patří mezi majetek, jenž Sisák odštěpil od Setuzy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!