Ekonomika poroste pomaleji, předpovídá národní banka | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ekonomika poroste pomaleji, předpovídá národní banka

Ekonomika poroste pomaleji, předpovídá národní banka
Průmyslová výroba
• 
ZDROJ: Aleš Pospíšil

ČTK

Růst českého hospodářství letos zpomalína 3,2 procenta. Ve svém nové prognóze to očekává Česká národní banka. Pro příští rok odhad ponechala na 3,4 procenta. V předchozí květnové prognóze centrální banka počítala pro letošní rok s růstem ekonomiky o 3,9 procenta. Pro rok 2020 ČNB očekává růst ekonomiky o 3,3 procenta.

V případě inflace ČNB odhad pro třetí čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2,1 procenta. V květnové prognóze počítala s 1,8 procenta. Pro čtvrté čtvrtletí 2019 odhad banka zvýšila na dvě procenta z předchozích 1,9 procenta.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka vyrovnaná. Nejistotou může být rychlost odeznívání negativního sentimentu působícího na kurz koruny a nárůst protekcionistických opatření ve světovém obchodu. Krátkodobým rizikem působícím proti růstu cen může být podle centrální banky výhled inflace na nejbližší měsíce u cen potravin a pohonných hmot.

Centrální banka v nové prognóze očekává, že průměrný kurz koruny letos bude 25,50 koruny za euro a příští rok posílí na průměrných 24,60 koruny za euro. V předchozí květnové prognóze ČNB letos počítala s kurzem 25 korun za euro a příští rok s 24,40 koruny za euro. V roce 2020 by měla koruna podle ČNB dále posílit.

Odhad růstu ekonomiky pro letošní roktento týden zhoršilo i Ministerstvo financí, a to na 3,2 procenta a příští rok na 3,1 procenta. Česká bankovní asociace minulý týden uvedla, že letos očekává růst ekonomiky o 3,3 procenta a příští rok o 2,9 procenta.

Niedermayer: Ekonomika je přehřátá, ČNB měla začít se zvyšováním sazeb dřív

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!