Ekonomika poroste pomaleji, předpovídá národní banka | E15.cz

Ekonomika poroste pomaleji, předpovídá národní banka

Průmyslová výroba
Průmyslová výroba
• 
ZDROJ: Aleš Pospíšil

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Růst českého hospodářství letos zpomalína 3,2 procenta. Ve svém nové prognóze to očekává Česká národní banka. Pro příští rok odhad ponechala na 3,4 procenta. V předchozí květnové prognóze centrální banka počítala pro letošní rok s růstem ekonomiky o 3,9 procenta. Pro rok 2020 ČNB očekává růst ekonomiky o 3,3 procenta.

V případě inflace ČNB odhad pro třetí čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2,1 procenta. V květnové prognóze počítala s 1,8 procenta. Pro čtvrté čtvrtletí 2019 odhad banka zvýšila na dvě procenta z předchozích 1,9 procenta.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka vyrovnaná. Nejistotou může být rychlost odeznívání negativního sentimentu působícího na kurz koruny a nárůst protekcionistických opatření ve světovém obchodu. Krátkodobým rizikem působícím proti růstu cen může být podle centrální banky výhled inflace na nejbližší měsíce u cen potravin a pohonných hmot.

Centrální banka v nové prognóze očekává, že průměrný kurz koruny letos bude 25,50 koruny za euro a příští rok posílí na průměrných 24,60 koruny za euro. V předchozí květnové prognóze ČNB letos počítala s kurzem 25 korun za euro a příští rok s 24,40 koruny za euro. V roce 2020 by měla koruna podle ČNB dále posílit.

Odhad růstu ekonomiky pro letošní roktento týden zhoršilo i Ministerstvo financí, a to na 3,2 procenta a příští rok na 3,1 procenta. Česká bankovní asociace minulý týden uvedla, že letos očekává růst ekonomiky o 3,3 procenta a příští rok o 2,9 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video