Fiala: Program vládní koalice je plytký. Slibuje všechno všem, připomíná sběrné suroviny | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Fiala: Program vládní koalice je plytký. Slibuje všechno všem, připomíná sběrné suroviny

Pavel Otto

Pavel Otto

Žádné vize, ambice ani reformy. Nic z toho podle šéfa opozičních občanských demokratů Petra Fialy vláda Andreje Babiše nenabízí, jak Fiala uvedl v rozhovoru pro E15. S podporou této pravicové strany tak nový kabinet při hlasování o důvěře počítat nemůže.

Řekl jste, že vládní programové prohlášení připomíná sběrné suroviny. Čím?

Slibuje všechno všem, navíc ve velmi obecných rysech. Premiér například říkal, že děti tloustnou a že to vláda vyřeší. Nevíme ale, jak toho chce dosáhnut. Je to sbírka nějakých nápadů, u nichž chybí konkrétní opatření. Postrádáme vize, reformy.

V programu se píše o důchodové reformě, ale není tam ani náznak, jakým směrem by se měla ubírat. Už minulá vláda, v níž ANO Andreje Babiše bylo, slibovala rozvoj dopravní infrastruktury, nový daňový zákon nebo vyrovnané rozpočty. Nic z toho nesplnila.

Co by tedy v prohlášení mělo být?

Především srozumitelná vládní politika. Třeba cíl, aby Česko patřilo mezi deset nejrozvinutějších a nejbezpečnějších zemí na světě. Nedostatečné programové prohlášení je určitě důvod, proč ODS vládu nepodpořila.

ONLINE: Koaliční vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše získala za podpory komunistů důvěru

Je to také vláda, která poprvé v našich demokratických dějinách vrací komunisty k moci. A jakou má Babišův kabinet politickou kompetenci, když v něm není ministr zahraničí? To je skutečně unikátní situace. Po půl roce vyjednávání jde o jednoznačnou neschopnost premiéra.

Co ještě ODS vadí?

Jde i o personální kontinuitu. Vidíme, že jeden z největších problémů země je dopravní infrastruktura. Za minulé vlády se postavilo méně kilometrů dálnic, než v době ekonomické krize. Proto je nepřijatelné, aby ve funkci pokračoval stejný ministr dopravy, který to způsobil.

Chvojka: Eroze klubu ČSSD pokračovat nebude. Chovancovi postih nehrozí

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!