Firmy na mzdách dál šetří, kupní síla zaměstnanců se moc nezmění | e15.cz

Firmy na mzdách dál šetří, kupní síla zaměstnanců se moc nezmění

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Miroslav Chaloupka, E15
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zaměstnanci většiny firem si napřesrok nevydělají více než letos. Přes polovinu podniků z těch, které už mají o mzdové politice jasno, vyplatí lidem stávající mzdy, nebo je i sníží. Hovoří o tom průzkum Hospodářské komory. Ale ani ti, kterým příjem vzroste, si moc nepolepší. Odměny vzrostou jen o málo více, než o kolik stoupnou ceny. Mzdy na letošní úrovni ponechá řada významných firem jako Lumius či Centropol, plošné zvyšování mezd není pravděpodobné ani v případě Raiffeisenbank.

Chuť přidávat ale mezi českými šéfy narůstá, více peněz zaměstnancům nabídne dvakrát více firem než loni. „Zvýšit mzdy plánuje v příštím roce 43 procent firem, a to o dvě až tři procenta,“ říká šéf komory Vladimír Dlouhý s odvoláním na průzkum mezi více než pěti sty firmami. Že se růst platů ve většině případů odbude nižším z obou čísel, zdůrazňují podnikatelé i odbory.

„Předpokládáme, že mzdy porostou o jedno až dvě procenta. Spíše než by zvyšovaly mzdy, budou firmy nabírat nové zaměstnance a poloviční úvazky měnit na plné,“ uvádí Milan Mostýn ze Svazu průmyslu a dopravy. Více než kdykoli dříve bude přitom podle něho záležet, v čem firma podniká a jak se jí daří.

„V průměru počítají doposud uzavřené kolektivní smlouvy na podnikové úrovni s růstem mezd kolem dvou procent,“ uvádí Jaroslav Souček, šéf Odborového svazu Kovo sdružujícího i zaměstnance z automobilového průmyslu. Ten je přitom v Česku lídrem hospodářského růstu.

Podle České národní banky by měly příští rok vzrůst ceny zhruba o dvě procenta, kupní síla většiny zaměstnanců tak zřejmě zůstane přinejlepším podobná jako letos.

Na mzdách přidají zejména velké firmy

Tři ze čtyř velkých domácích firem napřesrok hodlají navýšit zaměstnancům výplatnice. Ještě loni předpokládalo růst mezd jen něco kolem poloviny velkých hráčů. Průzkum Hospodářské komory mezi českými podniky naznačuje, že čím je firma větší, tím vyšší jsou šance, že její zaměstnanci dostanou přidáno. Mezi obory ale mají panovat hluboké rozdíly.

„Diferenciace v růstu mezd podle odvětví bude velmi silná,“ potvrzuje Milan Mostýn ze Svazu průmyslu a dopravy. „Pokud se nic nestane, a na mysli mám zejména nárůst vnější nestability, budeme zvyšovat mzdy minimálně o tři procenta,“ uvádí Marie Čermáková z průmyslové textilky Juta, řazené mezi stovku nejvýznamnějších firem v Česku. O necelá dvě procenta pak narostou mzdy kupříkladu v Třineckých železárnách.

Méně optimismu naopak panuje v jiných sektorech. „Potravinářství se neustále potýká s konkurencí efektivněji vyráběných potravin ze zahraničí, a proto nevidíme pro navyšování platů velký prostor, jinak hrozí ztráta konkurenceschopnosti našich výrobků,“ říká šéf Bidvestu Bohumil Volf.

„Odvětví, kde vidíme podle aktivit našich klientů potenciál k růstu, jsou výrobní firmy, automotive, služby, chemie, zdravotnictví a státní správa,“ uvádí Jiří Halbrštát z agentury Manpower Group.

Růst ekonomiky vytváří nová pracovní místa, mzdy ale příliš nezvyšuje

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery