Fischer: Peníze nevrátím, o rezignaci neuvažuji | E15.cz

Fischer: Peníze nevrátím, o rezignaci neuvažuji

Fischer: Peníze nevrátím, o rezignaci neuvažuji
Nový ministr financí Jan Fischer hovoří s novináři poté, co byl 10. července v Praze uveden do úřadu. V pozadí je premiér Jiří Rusnok.
• 

ČTK
vag

Ministr financí Jan Fischer tvrdí, že financování jeho neúspěšné prezidentské kandidatury je vyřešené a bylo zcela v souladu se zákonem. Fischer přitom dluhy z kampaně splatil několik měsíců po uplynutí zákonné lhůty a hlavně souběžně se získáním vládního postu. Nejasnosti kolem peněz, kterými pohledávky uhradil, však považuje za dostatečně vysvětlené, rezignaci nezvažuje.

K původu jednoho z finančních darů, které nedávno přibyly na Fischerově prezidentském účtu, se také již vyjádřil jeho bývalý zaměstnavatel a sponzor Ladislav Dráb. Majitel energetické skupiny CE Group uvedl, že peníze byly jeho soukromým vlastnictvím.

Média nedávno informovala o tom, že Drábova společnost staví zásobník plynu, který by mohl využít stát pro skladování hmotných rezerv. Podle Drába ale nebude chtít CE Group za dar žádné protislužby.

Původ peněžního daru vyjasnil jen majitel CE Group. Fischer prý ale dostal vysvětlení od obou sponzorů, od kterých ho požadoval. „Já to od této chvíle považuji pro sebe za uzavřenou záležitost,“ prohlásil.

Nejasnosti byly vysvětleny

„Financování prezidentské kampaně Jana Fischera bylo zcela v souladu s platnými zákony České republiky. Veškeré vznesené nejasnosti ohledně finančních darů na jeho transparentním účtu byly oslovenými sponzory dostatečně vysvětleny,“ upřesnil Fischerův mluvčí Ondřej Šrámek.

Fischer ale čelil pochybnostem nejen o původu peněz, ale i ohledně toho, že se mu půl roku trvající dluhy podařilo vyřešit až téměř souběžně se získáním vládní funkce. Podle ministra za průtahy stála obava sponzorů, z tlaku, kterému by mohli být vystaveni.

Sponzorům prý není zavázán

Další pochyby veřejnosti se týkaly toho, že může nyní být kvůli darům jako ministr financí ovlivnitelný. Fischer však podle Šrámka není svým sponzorům nijak zavázán. „Z výkonu své funkce ministra financí České republiky nebude činit kroky, které by mohly být vnímány jako konflikt zájmů, protislužba nebo jejich zvýhodňování. Jan Fischer si není vědom žádné agendy vlády, která by se týkala zájmů dárců jeho prezidentské kampaně,“ uvedl Šrámek.

Fischerova prezidentská kandidatura skončila s několikamilionovým dluhem. Finance na jeho splacení získal v krátké době před oznámením, že bude ministrem financí v Rusnokově kabinetu. Fischer v pondělí vyzval Drába, aby doložil, odkud finance jsou.

Obrátil se také na Štefana Havlíka, který mu minulý týden poslal 980 tisíc korun. Chtěl po něm, aby upřesnil, zda peníze daroval, či zapůjčil, jak je uvedeno v poznámce u jeho příspěvku. Informace o Havlíkově daru zatím nezveřejnil.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!