Grémium ČSSD vybralo na ministryni práce Marksovou Tominovou | E15.cz

Grémium ČSSD vybralo na ministryni práce Marksovou Tominovou

Grémium ČSSD vybralo na ministryni práce Marksovou Tominovou
Michaela Marksová Tominová
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
try

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se na základě dnešního jednání politického grémia ČSSD rozhodl nominovat do nové koaliční vlády na pozici ministryně práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou Tominovou. ČSSD vybírala v závěrečné fázi z pěti kandidátek s významnými zkušenostmi z centrální i krajské politiky především v sociální oblasti.

„Po společné diskusi s užším vedením ČSSD jsem se rozhodl nominovat do nové vlády dosavadní mluvčí pro lidská práva a rodinu Michaelu Marksovou-Tominovou, která se sociální oblasti věnuje dlouhodobě v odborných komicích ČSSD, v resortu práce a sociálních věcí již působila a zná jeho chod z vedoucí pozice a díky své pracovní praxi má rovněž bohaté zkušenosti s rodinnou i pracovněprávní politikou. Resort práce a sociálních věcí se dostal díky hrubým pochybením Nečasovy vlády do dezolátního stavu, novou ministryni tak čeká spousta nášlapných min položených pány Drábkem a Šiškou, práce s nápravou koncepčních chyb a nefunkčních systémů. Jsem ale přesvědčen, že tuto nelehkou pozici zvládne,“ uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Priority z koaliční smlouvy

„Chci využít všech svých dosavadních zkušeností k tomu, abych mohla na ministerstvu práce a sociálních věcí co nejdříve prosadit priority, schválené v koaliční smlouvě. Za klíčové cíle považuji zejména obnovu funkčnosti úřadů práce, prosazení plné valorizace penzí, posílení podpory rodin s dětmi a zajištění bezchybné distribuce sociálních dávek všem, kteří na ně mají ze zákona nárok,“ řekla k nominaci Michaela Marksová Tominová.

Marksová Tominová se netají tím, že je feministka a prosazuje rovné šance pro muže a ženy. Patřila k aktivistkám, které koncem 90. letech kritizovaly Miloše Zemana jako tehdejšího premiéra za to, že do své vlády nevzal žádnou ženu. Zasedala pak i ve stínovém kabinetu žen. Ve straně spolupracuje se senátorem Jiřím Dienstbierem. K němu jako ke kandidátovi na ministra pro lidská práva má hlava státu výhrady.

Výběr z pěti uchazeček

Sobotka se v minulých dnech setkal s pěti kandidátkami. Vybíralo se mezi zlínskou radní Taťánou Valentovou Nersesjan, bývalou středočeskou radní Zuzanou Jentschke Stöcklovou, náměstkyněmi olomouckého a jihočeského hejtmana Yvonou Kubjátovou a Ivanou Stráskou a Marksovou Tominovou.

Stráská už ve čtvrtek novinářům řekla, že svůj mandát vidí spíše v regionu. Je totiž první náměstkyní hejtmana. V případě, že by se současný hejtman a poslanec Jiří Zimola rozhodl vzdát hejtmanského postu, Stráská by ho mohla nahradit.

Vizitka nové ministryně sociálních věcí
Michaela Marksová Tominová (44) - Odborná mluvčí ČSSD pro lidská práva a rodinu, členka zastupitelstva Prahy 2. Pracuje jako pedagožka v Jedličkově ústavu a na různých projektech, které pomáhají ženám v začlenění na trhu práce. Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. V letech 1997-2004 pracovala jako ředitelka pro styk s veřejností v obecně prospěšné společnosti Gender Studies, poté vedla odbor rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí (2004-2006) a odbor rovných příležitostí ve školství na ministerstvu školství (2009-2010). V letech 2010 až 2012 byla místostarostkou Prahy 2.

Autor: ČTK, try
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!