Hanáková odvolala ředitele NG Rösela, nerozuměl prý poslání galerie | E15.cz

Hanáková odvolala ředitele NG Rösela, nerozuměl prý poslání galerie

Vladimír Rösel
Vladimír Rösel
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministryně kultury Alena Hanáková dnes odvolala ředitele Národní galerie Vladimíra Rösela. Neprokázal podle ní, že rozumí specifickému poslání galerie, a neskýtá záruky pro její rozvoj. Informovala o tom mluvčí ministerstva Lenka Brandtová. Röselova kvalifikace k vedení nejvýznamnějšího muzea výtvarného umění v ČR je podle Hanákové velmi omezená. Ekonoma Rösela jmenoval do funkce v polovině roku 2011 Hanákové předchůdce Jiří Besser. O jeho odchodu se spekulovalo již delší dobu.

Do jmenování nového generálního ředitele, na jehož výběru se bude podílet grémium oborníků z oblasti výtvarného umění, bude pověřen řízením Národní galerie v Praze současný ředitel sbírky starého umění profesor Vít Vlnas.

Rösel byl jmenován do funkce jako odborník na ekonomické vztahy. Jeho hlavními úkoly bylo zajistit konsolidaci hospodaření organizace, a vytvořit tak základní předpoklad pro její další rozvoj a zpracování střednědobé koncepce tohoto rozvoje.

„První úkol Rösel plnil obtížně. U druhého úkolu se ukázalo, že není tou osobností, která by dokázala, garantovat další dva nezbytné pilíře řízení největšího muzea výtvarného umění, jimiž jsou odbornost a optimální práce s lidmi,“ píše se ve zprávě MK. Údajně se opakovaly problémy v komunikaci vedení Národní galerie a jejího ředitele jak se zaměstnanci, tak s odbornou veřejností a s ministerstvem.

Vladimír Rösel zvítězil ve druhém z konkurzů, které vypsalo ministerstvo kultury na místo šéfa jedné z největších tuzemských sbírkových institucí, a nahradil jejího dlouholetého ředitele Milana Knížáka. Rösel se stal ředitelem příspěvkové organizace poté, co dlouhá léta působil ve firmách zabývajících se investicemi, správou soukromého kapitálu, restrukturalizací podniků a obchodem s nemovitostmi.

Náznaky toho, že by mohl být ze své funkce odvolán, se objevovaly v posledním roce opakovaně. Ministerstvo kultury Röselovi několikrát vrátilo koncepci rozvoje Národní galerie, aby ji dopracoval. Podle odborníků také vedení NG nedostatečně komunikovalo, a nebylo tedy zřejmé, jakým směrem se bude NG pod vedením nového šéfa ubírat.

Galeristé v sutanách

Bankéř, nebo kunsthistorik?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.