Hrad nevydá církvi své budovy, obává se o bezpečí prezidenta | E15.cz

Hrad nevydá církvi své budovy, obává se o bezpečí prezidenta

Pražský hrad (ilustrační foto)
Pražský hrad (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát církvi v restituci nevydá budovy a pozemky na Pražském hradě. Podle Kanceláře prezidenta republiky by jejich vydání mohlo ohrozit bezpečnost sídla hlavy státu. Církev žádala po státu vydání celkem devíti budov v areálu Hradu. Uvedla to dnes Česká televize.

„Tato žádost odporuje dikci zákona o narovnání s církvemi a dohodě uzavřené mezi prezidentem Václavem Klausem a kardinálem Dominikem Dukou,“ řekl ČT mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Dohodu uzavřel bývalý prezident s Dukou v květnu a považoval tím otázku církevních restitucí v rámci areálu Pražského hradu za vyřešenou.

Církev se kvůli nevydání požadovaných budov soudit nehodlá a chce uzavřít novou dohodu. „Myslím si, že žádný soud nepřipadá v úvahu. Chystá se dohoda, která by měla celý tento problém vyřešit,“ řekl šéf odboru vnějších vztahů Arcibiskupství pražského Milan Badal. Dohoda, tentokrát mezi Dukou a Zemanem, by měla být hotová do poloviny příštího roku.

Pražské arcibiskupství požádalo stát o navrácení devíti budov na Hradě a pozemků pod nimi letos v létě a plánovalo je vyměnit za dva objekty, které vlastní Správa Pražského hradu. Arcibiskupství tvrdí, že to vycházelo z dohody mezi Klausem a Dukou.

Církevní restituce
Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle schváleného zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun navýšených o inflaci. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím. Při současných jednáních o nové vládě se ale vede debata o změně rozsahu restitucí. K úterku evidoval Státní pozemkový úřad 2911 výzev na vydání 63.644 pozemků a 814 staveb církvím.

Proti způsobu narovnání s církvemi dlouhodobě protestuje sociální demokracie, změny restitucí nevylučuje ani ANO. Naopak třetí pravděpodobný partner v příští vládě - lidovci - považují věc za uzavřenou. V příštím týdnu se mají zástupci církví se sociálními demokraty a lidmi z ANO setkat a probrat několik možných variant změn restitucí.

ČSSD vedle snížení výplaty usiluje o vyjmutí Pražského hradu z restitucí a omezení účelu, na který mohou být peníze vyplacené církvím použity.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video