Je to politický proces, řekl po výslechu Nečas | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Je to politický proces, řekl po výslechu Nečas

Je to politický proces, řekl po výslechu Nečas
Premiér Nečas jde k výslechu
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Expremiér Petr Nečas dnes odpoledne přijel vypovídat na policii v kauze údajné politické korupce. Případ se týká někdejší šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové a podezření žalobců z údajného podplacení trojice exposlanců z ODS. Nečase doprovodil advokát Josef Lžičař. Na policii Nečas vystřídal poslance Borise Šťastného (oba ODS), který vypovídal tesně před ním.

V kauze údajného uplácení poslanců ODS je uměle rozšiřován seznam svědků a prodlužována vazba obviněných, sdělil po výslechu Nečas. Zkritizoval postup policie, která ho prý předvolala k podání vysvětlení, což později změnila na výslech svědka. Podle Nečase přitom nebylo advokátům obviněných umožněno klást mu dotazy.

Nečas označil kauzu za vykonstruovaný politický proces. Nevidí důvod, proč by žádal Sněmovnu o své vydání k trestnímu stíhání. Vazba podle něj zničila společenský status obžalovaných. Pokud jim zničí i zdraví, bude za to zodpovědný vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, uvedl.

„Jedná se o politický proces. Jedná se jednoznačně o svévoli státního zastupitelství, jedná se o vykonstruovanou záležitost,“ prohlásil. Na dotaz, zda je připraven požádat Sněmovnu o své vydání, odpověděl, že nevidí jediný důvod, proč by to měl orgánům činným v trestním řízení usnadňovat. „Já jsem stíhán za své politické kroky, ne za nějakou kriminální činnost. a to je podstata imunity,“ podotkl.

Postup státního zastupitelství označil Petr Nečas za velmi podivný a nestandardní. Zarazilo ho prý, že sám žalobce Ištvan popsal v médiích případ jako právní konstrukci. Stěžoval si také na to, že policisté jej nejprve předvolali k podání vysvětlení, které následně změnili ve výslech svědka, přičemž advokátům obviněných znemožnili kladení doplňujících dotazů.

Ištvan následně v České televizi reagoval tak, že policie změnila podání vysvětlení na výslech proto, aby mohli být výslechu přítomni obhájci obviněných. Ke kladení otázek prý policisté nepřistoupili proto, že smyslem dnešního výslechu bylo dát Nečasovi prostor, aby se vyjádřil k věci a sdělil vyšetřujícímu státnímu zástupci „všechno, co má na srdci“. Pokud budou mít vyšetřovatelé na Nečase nějaké dotazy, předvolají ho prý znovu.

Vypovídal i Šťastný

Žalobce požádal tento týden Sněmovnu o vydání expremiéra ke stíhání. Před Nečasem vypovídal dopoledne na policii poslanec Boris Šťastný. Jeho návštěva policie se také týkala údajného podplácení exposlanců. Štastný uvedl, že otázky policistů mířily k okolnostem schvalování daňových zákonů.

Podle policistů se poslanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa před hlasováním o vládním daňovém balíčku, s nímž nesouhlasili, vzdali poslaneckých mandátů výměnou za příslib výhodných postů ve společnostech s majetkovou účastí státu. Zákon, s nímž Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry, byl poté přijat. Fuksa se následně stal členem představenstva Českého Aeroholdingu, Šnajdr předsedou dozorčí rady Čepra.

Nečas již dříve prohlásil, že žádná dohoda o rezignaci rebelujících poslanců ODS na jejich poslanecké mandáty výměnou za jiné funkce uzavřena nebyla. Proto mu není jasné, proč a z čeho má být obviněn.

Nečas kvůli kauzám kolem Nagyové, které se týkají také údajného nezákonného sledování, odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS. Jeho vládu nahradil úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!