Jedno ocenění za druhým: Bradymu ho chce dát Sobotka, Sněmovna i Brno | E15.cz

Jedno ocenění za druhým: Bradymu ho chce dát Sobotka, Sněmovna i Brno

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) udělí Jiřímu Bradymu medaili Karla Kramáře. Sobotka pokládá za krajně nešťastné, že Brady nedostane státní vyznamenání u příležitosti oslav 28. října na Pražském hradě, ale i okolnosti, které k tomu vedly. Bradyho chce ocenit také Poslanecká sněmovna a město Brno. Prezident Miloš Zeman prý jeho ocenění "při vhodné příležitosti" zváží. 

 

Brady přežil holokaust, v roce 1949 emigroval do Kanady a pomáhal emigrantům. Celý život také přednášel o nacistických hrůzách za druhé světové války. Udělení státního vyznamenání prezidentovi Miloši Zemanovi navrhla Poslanecká sněmovna.

Sobotka uvedl, že se na něj v posledních dnech s doporučeními ocenit Bradyho obracela řada lidí. Příbuzného ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) v minulosti poznal osobně při návštěvě ve Washingtonu, kde mu Brady líčil své zkušenosti z nacistických koncentračních táborů. "Jsem přesvědčen, že si Brady ocenění zaslouží, ať už za sílu a odvahu, s kterou dokázal přežít holokaust, ale i za svou osvětovou a akademickou činnost," uvedl Sobotka.

Herman minulý týden prohlásil, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlamou. Herman se s dalajlamou setkal, Brady se na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) ke spolupodpisu neobjevil. Hrad však tuto spojitost popírá. 

Jiřího Brady uctí i Poslanecká sněmovna na slavnostním shromáždění ve čtvrtek dopoledne. Dohodlo se na tom vedení dolní komory. Brady obdrží pamětní medaili spolu s pamětním listem, napsal předseda Sněmovny Jan Hamáček.  

Slavnostní shromáždění se uskuteční ve čtvrtek v 11:00, po pravidelných písemných interpelacích. Schůze dolní komory se přeruší a poslanci ocení Bradyho celoživotní postoje, řekl Hamáček. S myšlenkou uspořádat slavnostní shromáždění přišla už o víkendu poslankyně Miroslava Němcová (ODS).

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman zváží, že by Bradyho ocenil při vhodné příležitosti. Je k tomu podle mluvčího připraven jako ke gestu dobré vůle. Brady ale podle jeho ženy Terezy o ocenění z rukou Zemana za současné situace nestojí. K udělení vyznamenání Zemana vyzvala řada čelných českých politiků. Část z nich se kvůli aféře nezúčastní ceremoniálu na Pražském hradě 28. října.

Jiřího Bradyho ocení pamětním listem i Brno. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), který navrhl, aby město Bradyho ocenilo. Podle Hladíka by si Brady měl list zřejmě převzít v Brně, v úterý Brady s manželkou odlétají zpět do Kanady.

Mnoho politiků vyjádřilo názor, že by měl Brady vyznamenání od prezidenta dostat. V reakci na Bradyho chybějící jméno se vedle Brna rozhodla pamětníka z koncentračních táborů ocenit Univerzita Palackého v Olomouci, primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO), Poslanecká sněmovna i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video