Jourová chce ANO přesvědčit o kvótách, s vládou se bude scházet pravidelně | e15.cz

Jourová chce ANO přesvědčit o kvótách, s vládou se bude scházet pravidelně

Věra Jourová
Věra Jourová
• 
ZDROJ: Michael Tomes

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová se bude jednou za čtvrt roku scházet s českou vládou, aby ji informovala o evropských záležitostech a žádala o podporu pro své návrhy. Ministry z domovského hnutí ANO chce přesvědčit, aby podpořili směrnici EU o zastoupení žen v dozorčích radách, kterou česká vláda především kvůli nesouhlasu ANO nepodpořila.

Návrh na zavedení kvót předloni v Evropské komisi prosadila tehdejší eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová a „zdědila“ ho teď Jourová.

Podle záměru měli muži či ženy v dozorčích a správních radách velkých firem, jejichž akcie se obchodují na burze, obsadit nejméně 40 procent křesel. Stanovenou hranici by měly státní podniky dosáhnout v roce 2018, soukromé o dva roky později. V EU by se opatření nejspíš dotkla asi 5000 firem, v Česku podle Jourové sedmi až osmi.

„Je to jedna z věcí, u kterých jsem vládu požádala o podporu, pro kterou si přijdu někdy během dalších šesti měsíců, protože bych se ráda v té věci posunula,“ uvedla Jourová. Bude se snažit získat také podporu Německa, Nizozemska a dalších zemí. Tato jednání by se měla uskutečnit během ledna a února, aby partnery přesvědčila do březnové rady v Rize.

Soustředí se na ANO

Připustila přitom, že v Česku chce primárně jednat s ministry za hnutí ANO, jehož byla donedávna první místopředsedkyní a které na rozdíl od ČSSD směrnici odmítá. „Já jsem na to byla připravená, že může nastat tato situace, protože hnutí ANO bylo dlouhodobě proti takzvaným kvótám,“ uvedla eurokomisařka. Na setkání s bývalými stranickými kolegy se prý těší.

To, že se nesnažila změnit názor ANO a dalších odpůrců unijní směrnice už dříve, nepovažuje za chybu. „Věděla jsem, že je tam širší nesouhlas a že to bude chtít svůj čas. A ten jsem si chtěla dopřát i ve vztahu k České republice,“ poznamenala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery