Kalousek se obul do ČSSD: Plány socialistů zvýší rozpočtový schodek | E15.cz

Kalousek se obul do ČSSD: Plány socialistů zvýší rozpočtový schodek

Bývalý ministr financí Kalousek
Bývalý ministr financí Kalousek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sociální demokracie již představila plán se kterým půjde do voleb. Mimo jiné slibuje zvýšení důchodů, porodného i minimální mzdy. Kde na to však chce vzít, již ČSSD neprozradila. Řadu záměrů socialistů dnes zkritizoval bývalý ministr financí Miroslav kalousek

Chystaná hospodářská opatření v rámci volebního programu ČSSD přinesou zvýšení schodku státního rozpočtu. V televizi Prima to uvedl to místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Nejvíce kritizoval záměr zavést registrační pokladny, progresivní daň pro podniky a rozšířit činnost Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Sobotka plány své strany hájil.

ČSSD svůj volební program představila v sobotu. Sociální demokraté podle předsedy Bohuslava Sobotky slibují voličům hospodářský růst a podporu veřejných investic. Nastartovaný hospodářský růst a opatření proti daňovým únikům mají přinést vyšší výběr daní, který by umožnil vyšší rozpočtové výdaje.

Všem firmám chce ČSSD zvýšit daň z příjmu z 19 procent až o dva procentní body, pro velké společnosti ve vybraných oborech pak zavést druhou ještě vyšší sazbu. Progresivní má být i daň z příjmu fyzických osob. Z pravicových reforem chce zrušit například druhý důchodový pilíř.

Progresivní daň omezí konkurenceschopnost

Progresivní daň je podle Kalouska útok na budoucí konkurenceschopnost podnikové sféry v ČR a vedla by ke snížení životní úrovně v Česku. Sobotka oponoval, že dvě sazby daně z příjmů jsou v polovině zemí EU. Zavedení registračních pokladen bude podle Kalouska likvidační pro drobné podnikatele, protože bude znamenat investiční náklady přes deset miliard korun. Navíc očekávané zvýšení výběru DPH podle něj nepřinesou. Podle Sobotky budou náklady na zavedení pokladen nižší, navíc je firmy budou moci odepisovat.

Kalousek také varoval před chystaným rozšířením činností Českomoravské záruční a rozvojové banky o komerční služby, které běžně poskytují soukromé banky. Zatímco ČSSD to považuje za nástroj státu na posílení vlivu na bankovní trh a konkurenci, podle Kalouska půjde o návrat bankovního socialismu, který bude znamenat stamiliardové ztráty. Sobotka doplnil, že banka by fungovala standardně na základě bankovní licence a pod dozorem ČNB.

Top 09 svůj program představí ve čtvrtek. Podle Kalouska chce v hospodářské sféře pouze vytvářet pravidla a dohlížet na jejich dodržování, ale je přesvědčena, že stát by neměl podnikat. „Jsme také přesvědčeni, že zaměstnanost a růst si nelze kupovat na dluh veřejných rozpočtů a dluh našich dětí,“ dodal.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video