Kalousek: TOP 09 nebude pokračovat ve vládě bez Nečase | E15.cz

Kalousek: TOP 09 nebude pokračovat ve vládě bez Nečase

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK

TOP 09 nebude pokračovat v žádné jiné vládě než v kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). V diskusním pořadu televize Prima to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jeho strana prý z vlády odejde, pokud Sněmovna bez koaliční dohody změní vládní návrh daňového balíčku.

Ministr financí stále věří, že ODS přijde s nějakým řešením sporů kolem balíčku a Nečasova vláda bude pokračovat. „Pevně doufám, že TOP 09 bude pokračovat ve vládě Petra Nečase, v žádné jiné vládě pokračovat nebude,“ prohlásil Kalousek. TOP 09 je podle ministra financí rozhodnuta z koalice odejít, pokud by Sněmovna bez dohody koalice upravila vládní stabilizační balíček, který má stanovit výši DPH a posílit státní rozpočet dalšími opatřeními. Na takovém postupu se již ve čtvrtek domluvilo vedení TOP 09.

Tluchoř kritizuje Kalouska

Poslanec Petr Tluchoř, který spolu s dalšími pěti poslanci ODS odmítl vládní daňový balíček a nyní otevřeně kritizuje vládní politiku, Kalouska za jeho vyjádření ostře kritizoval. „Vzhledem k tomu, ze TOP 09 klesají preference na hranici volitelnosti a Miroslav Kalousek vyhrožuje předčasnými volbami, tak by mne zajímalo, za jakou stranu bude ten čerchmant kandidovat tentokrát,“ řekl Tluchoř.

Kalousek se minulý týden opřel do středočeské ODS slovy o tom, že „dala světu“ Vlastimila Tlustého a Petra Tluchoře, tedy vnitrostranické rebely, kteří útočili na vlastní vládu. „Je otázkou, koho nám ti čerchmanti dají příště,“ poznamenal.

Tluchoř dnes Kalouskovi vyčetl, že svými výroky „diktuje členům ODS koho mají volit na kongresu“. I Kalousek by podle něj měl pochopit, jaký signál voliči dali vládě v krajských volbách. „Neschopnost či neochota přijmout opravdové reformy se mají platit další vlnou nových daní. To není zrovna dobrá vizitka pravicového politika,“ uvedl Tluchoř.

Vláda s daňovým balíčkem spojila svou důvěru. Sněmovna by o něm měla rozhodovat ve středu. Šestice nespokojených poslanců ODS se ale dosud nedohodla s vedením strany na tom, jak by balíček měl vypadat.ODS se chce pokusit společný postup domluvit ještě bezprostředně před hlasováním.

Vzhledem k tomu, že se ODS zatím na žádném kompromisním návrhu k daňovému balíčku neshodla a neoslovila s ním koaliční partnery, chce Kalousek prosazovat vládní návrh v původní podobě. TOP 09 prý koalici opustí, pokud by například revoltující poslanci ODS změnili balíček za pomoci opozice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.