Kalousek: Vláda slibuje úspory, výdaje přitom rostou | E15.cz

Kalousek: Vláda slibuje úspory, výdaje přitom rostou

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: Anna Vackova/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vládní návrh státního rozpočtu na příští je učebnicovým příkladem projídání budoucnosti a je bezkonkurenčně nejhorší za posledních pět let. Prohlásil to exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. TOP 09 bude v prvním sněmovním čtení prosazovat vrácení hospodářského plánu kabinetu k přepracování. Navrhovaný schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout o 12 miliard na 100 miliard korun.

Jde o první návrh současné koaliční vlády. Letošní rozpočet předkládala tehdejší úřednická vláda Jiřího Rusnoka. Nynější kabinet navzdory proklamacím o úsporném rozpočtu podle Kalouska zvyšuje výdaje, přičemž částky na investice proti době ekonomické recese klesají. „Nebudeme schvalovat to, co pan ministr financí Andrej Babiš (ANO) říká, ale co napsal. Vláda předkládá úplně něco jiného, než říká,“ tvrdí Kalousek.

Kabinet podle něj předpokládá výdaje bez započtení unijních peněz o 18 miliard korun vyšší, než jsou v rozpočtu na letošní rok a o 24,5 miliardy vyšší proti střednědobému výhledu z roku 2013. Vyšší výdaje nepůjdou podle Kalouska na investice, ale vedle sociálních výdajů na provozní výdaje státu.

Zeman: Kalouskovi je líto, že není ministr

Premiér Bohuslav Sobotka upozornil, že návrh rozpočtu je zaměřen na podporu hospodářského růstu a na investice při udržení deficitu veřejných financí pod kontrolou.

„Panu Kalouskovi je líto, že už není ministrem financí. A jelikož jeho krev spočívá na mých rukou, tak už ho nadále nebudu trápit a nebudu se k jeho restriktivní politice vyjadřovat. To že zaškrtila naši ekonomiku, to je pro lidi, kteří se zabývají ekonomií tak triviální zpráva, že ji nemusím opakovat,“ uvedl prezident Miloš Zeman.

TOP 09 žádá snížení výdajů

TOP 09 navrhne, aby vláda snížila celkové výdaje rozpočtu o 20 miliard a zvýšila investice alespoň na úroveň roku 2012. Podle materiálů, které ukázal, počítal rozpočet v roce 2012 s národními investicemi v objemu 48,6 miliardy korun, zatímco vláda navrhuje na příští rok 40,7 miliardy korun.

Ohledně provozních výdajů Kalousek poukázal na to, že například na nákup materiálu proti výhledu z roku 2013 půjde o 2,55 miliardy korun navíc a o 2,29 miliardy navíc na nákup služeb, na platy úředníků o 6,55 miliardy víc a o 5,81 miliardy se zvýší dotace podnikatelským subjektům. „Na těch si dává ministr financí záležet, tam už se jedná opravdu o jeho peníze,“ podotkl Kalousek. Typickým příkladem takové dotace je podle něho podpora agropotravinářského komplexu. Babiš vlastní holding Agrofert.

Vláda snižuje výdaje na vědu

Kalousek uvedl, že vláda snižuje proti výhledu z roku 2013 výdaje na vědu a výzkum. Předpokládaly se 27,8 miliardy korun, v návrhu státního rozpočtu činí podle něho 26,9 miliardy. „Jedná se o bezkonkurenčně nejhorší návrh státního rozpočtu za posledních pět let. Jde o typický učebnicový příklad projídání budoucnosti,“ řekl exministr financí.

První čtení státního rozpočtu by ve Sněmovně mohlo přijít na řadu od této středy. Poslanci v něm schvalují příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání.

Pavel Páral: Rozpočet – naposledy s cizím peřím

Pavel Páral: To se to rozdává

Miroslav Kalousek: Frustrace Babišových voličů přijde tak za rok

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video