Kandidátkou na ministryni práce je i olomoucká vicehejtmanka | e15.cz

Kandidátkou na ministryni práce je i olomoucká vicehejtmanka

Kandidátka na ministryni práce Yvona Kubjátová
Kandidátka na ministryni práce Yvona Kubjátová
• 
ZDROJ: Olomoucky kraj

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kandidátkou na ministryni práce za ČSSD je i náměstkyně olomouckého hejtmana Yvona Kubjátová. Dnes ráno se s ní sešel předseda a budoucí premiér Bohuslav Sobotka. Potom jednal také s další kandidátkou, stranickou odbornou mluvčí pro lidská práva a rodinu Michaelou Marksovou Tominovou. Do Lidového domu dorazila rovněž zástupkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská.

Nového kandidáta na ministra práce a sociálních věcí by měl šéf ČSSD oznámit v pátek ráno stranickému grémiu. Odpoledne Sobotku jmenuje prezident Miloš Zeman ministerským předsedou.

„Krásně jsme si povykládali o sociální problematice, a to je vše,“ řekla Kubjátová při odchodu z Lidového domu. Debata se podle ní točila kolem fungování, respektive nefungování resortu.

Marksová Tominová řekla, že pokud by nabídku vést ministerstvo dostala, přijala by ji. Se Sobotkou prý debatovali o prioritách resortu. „Velice dobře vím, co na resortu je, jsem si vědoma, že je to nelehká situace,“ uvedla Marksová Tominová. Problém je podle ní hlavně na úřadech práce ohledně výplaty dávek, navíc prý skoro přišly o původní funkci - aktivní politiku zaměstnanosti.

ve středu se Sobotka sešel se zlínskou radní Taťánou Valentovou Nersesjan a bývalou středočeskou radní Zuzanou Jentschke Stöcklovou. Dosavadní kandidát a radní kraje Vysočina Petr Krčál se nominace kvůli osobním důvodům vzdal.

Stínovým ministrem práce byl dosud Roman Sklenák, který se ale stal předsedou poslaneckého klubu ČSSD a uvedl, že by preferoval sněmovní práci. Původně se mluvilo o tom, že v čele resortu by mohl být expremiér Vladimír Špidla, který ministerstvo řídil v letech 1998 až 2002. Ten se ale nakonec stane šéfem Sobotkových poradců.

Vizitky možných kandidátek na funkci ministryně sociálních věcí
Taťána Valentová Nersesjan (46) - Radní Zlínského kraje pro sociální věci, národnostní otázky a menšiny, členka městského zastupitelstva ve Vsetíně. Narozena ve Zlíně, absolvovala studia etiky na filozofické fakultě v ruském Petrohradě. Pracovala jako učitelka, ve sdělovacích prostředcích, krizovém centru nebo jako asistentka poslance. Již několik let je členkou předsednictva krajského výkonného výboru ČSSD, nyní je jeho místopředsedkyní.
Zuzana Jentschke Stöcklová (37) - Asistentka senátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD), bývalá radní Středočeského kraje pro sociální věci (2008-2012). Má vysokoškolské vzdělání. Pracovala jako asistentka europoslance Libora Roučka (ČSSD). V letech 2008 až 2011 zasedala v dozorčí radě Středočeské turistická a informační služby. Je členkou ČSSD. Předsedá občanskému sdružení Oranžový klub, který prosazuje rovné zastoupení žen a mužů ve veřejném a stranickém životě. V Živnostenském rejstříku je zapsána jako finanční, organizační a ekonomický poradce.
Ivana Stráská (61) - První náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje s odpovědností za sociální služby, národnostní menšiny a zdravotnictví. Do roku 1998 pracovala jako učitelka a zástupkyně ředitelky na základní škole v Milevsku. V letech 1998 až 2006 byla starostkou Milevska, posléze dva roky místostarostkou. Od roku 2008 je náměstkyní jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly. Stejně jako on je členkou ČSSD.
Michaela Marksová Tominová (44) - Odborná mluvčí ČSSD pro lidská práva a rodinu, členka zastupitelstva Prahy 2. Pracuje jako pedagožka v Jedličkově ústavu a na různých projektech, které pomáhají ženám v začlenění na trhu práce. Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. V letech 1997-2004 pracovala jako ředitelka pro styk s veřejností v obecně prospěšné společnosti Gender Studies, poté vedla odbor rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí (2004-2006) a odbor rovných příležitostí ve školství na ministerstvu školství (2009-2010). V letech 2010 až 2012 byla místostarostkou Prahy 2.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery