Kauza Berka: soud zastavil stíhání tří obžalovaných | E15.cz

Kauza Berka: soud zastavil stíhání tří obžalovaných

Kauza Berka: soud zastavil stíhání tří obžalovaných
Soudce Berka
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Táborský soud dnes v případě soudce Jiřího Berky kvůli promlčení zastavil trestní stíhání tří z 12 obžalovaných. Konečné rozhodnutí v případu, v němž soudce Berka s dalšími lidmi podle obžaloby způsobil na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun, lze podle předsedy senátu Zdeňka Kučery očekávat v říjnu až listopadu.

„Nejzávažnější trestní činnost u obžalovaných Vladislava Větrovce, Jana Harangoza a Marty Čihákové byla amnestována, zbývající bagatelní trestná činnost byla promlčena,“ řekl Kučera novinářům.

Líčení bude pokračovat závěrečnými řečmi. Jako první vystoupí státní zástupkyně, poté obhájci. „Nelze předpokládat, jak dlouho závěrečné řeči potrvají, hlavní líčení je plánováno na celý týden. Obhájci mohou odkázat na předchozí závěrečné řeči,“ řekl Kučera. Konečné rozhodnutí by podle něj mohlo padnout v říjnu až listopadu.

Hlavní líčení dnes v případě ústeckého soudce Berky pokračovalo po téměř tříměsíční přestávce. Soud se v červnu zabýval především rekapitulací případu. Kauza se týká 11 zmanipulovaných konkurzů, státní zastupitelství kvůli tomu podalo šest obžalob.

Dvanáct let stará kauza

Obžaloby se týkají hlavně trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, účasti na zločinném spolčení, poškození věřitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo nepravdivého znaleckého posudku. Případ se táhne od roku 2003 a pozastavila ho i amnestie prezidenta Václava Klause v lednu 2013. Táborský soud začal kauzu řešit v roce 2005. O pět let později Berku nepravomocně odsoudil na devět let, stejný trest dostali i obžalovaní Daniel Thonat a Vladislav Větrovec. Nepodmíněné tresty v rozmezí od 6,5 roku do osmi let si vyslechlo dalších pět mužů.

Obžalovaní působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé i soudní znalci. Sedm z nich se proti rozsudku odvolalo. Případem se zabývaly nejvyšší i vrchní soud, které kauzu vrátily do Tábora. Než se soud k projednání dostal, zastavila kauzu amnestie. O jejím rozsahu však později rozhodl Nejvyšší soud.

Policie začala Berkovu skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, například společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.

Soudce Zdeněk Kučera je u případu od začátku líčení. Původně v něm figuroval jako náhradní předseda senátu za soudce Jiřího Bernáta, který odešel na konci roku 2007 do důchodu a Kučera kauzu převzal.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!