Kauza MUS: Mečl se kvůli postupu žalobců obrátil na policii | E15.cz

Kauza MUS: Mečl se kvůli postupu žalobců obrátil na policii

Úplatek, korupce
Úplatek, korupce
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) Stanislav Mečl se obrátil na policii kvůli postupu žalobců v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Předal policistům výsledky vnitřní kontroly, aby vyhodnotili, zda nejde o podezření ze spáchání trestného činu.

Mečl již dříve k závěrům vnitřního dohledu uvedl, že ve spolupráci žalobců se švýcarskou stranou odhalil průtahy. Za zodpovědné označil několik státních zástupců, mimo jiné svého předchůdce Vlastimila Rampulu. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nyní také rozhoduje o případném podání kárných žalob.

Policie má již od prosince na stole několik trestních oznámení, která padla kvůli prodlevám a možným pochybením českých úřadů v souvislosti s dotazy Švýcarska, zda se Česko připojí k tamnímu trestnímu řízení.

Vnitřní kontrola podle dřívějších slov Mečla odhalila především bezdůvodné mnohaměsíční průtahy při vyřizování žádostí Švýcarska o právní pomoc, více než roční prodlevu při vyřizování podnětu k připojení České republiky s nárokem na náhradu škody v trestním řízení ve Švýcarsku, roční zpoždění při vyřizování podnětu k provedení prohlídek jiných prostor a zpochybňování závěrů švýcarských úřadů.

Mečl: Odpovědní jsou mimo jiné Rampula a Grygárek

Podle Mečla je za průtahy při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc odpovědný ve věci činný státní zástupce, kterým byl Ladislav Letko. Odpovědnost podle šéfa VSZ nesou i Marcela Kratochvílová, která již byla v souvislosti s kauzou sesazena z vedení odboru závažné hospodářské kriminality, náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek a bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula.

„Zjištěné skutečnosti je nutné považovat za závažné, neboť průtahy v řízení ohrozily účel trestního řízení vedeného v České republice z důvodu možného promlčení některých částí prověřovaného jednání. Dále pak došlo ke zkomplikování uplatnění práv České republiky na náhradu škody a též k ohrožení důvěryhodnosti České republiky v oblasti mezinárodní justiční spolupráce,“ uvedl dříve k závěrům vnitřní kontroly Mečl.

Materiál v prosinci předal ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS), který po jeho prostudování uvedl, že závěry nasvědčují možnému pochybení konkrétních státních zástupců, vůči kterým by tak měla být vyvozena kárná odpovědnost. „Pro konečné rozhodnutí, proti komu a v jaké podobě budou kárné žaloby podány, bude důležité stanovisko nejvyššího státního zástupce JUDr. Pavla Zemana,“ sdělila dříve mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Zeman by měl rozhodnout v nejbližších dnech.

Česká policie se kauzou MUS zabývá dlouhá léta, žádné obvinění však dosud nepadlo. Švýcaři otevřeli vyšetřování souvislostí obchodů s akciemi MUS v roce 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Švýcarská prokuratura případ předala soudu loni v říjnu. Významná část majetku MUS byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a zde „vyprána“. Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa nebo podvod.

Švýcarští vyšetřovatelé zablokovali v přepočtu přes 12 miliard korun. České republiky se již od první poloviny roku 2010 dotazovali, zda se hodlá připojit jako poškozená strana s nárokem na náhradu škody. Švýcaři totiž tvrdí, že Česko v souvislosti s obchody s akciemi MUS přišlo o miliardy. Na dotazy však za Česko až do nedávné doby nikdo nereagoval.

Stát nyní hledá cestu, jak se domoci zablokovaných peněz. Média nedávno informovala o tom, že švýcarský soud zamítl žádost České republiky o připojení k trestnímu řízení. Soud prý při této příležitosti kritizoval způsob komunikace českých úřadů a hovořil o „dlouhém otálení“. Stát se chce proti rozhodnutí odvolat, a pokud neuspěje, chce zkusit další způsob.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video