Kauza Opencard: obžaloba Hudečka a Svobody může padnout těsně před volbami | E15.cz

Kauza Opencard: obžaloba Hudečka a Svobody může padnout těsně před volbami

Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda
• 
ZDROJ: ctk

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozhodnutí státního zastupitelství obžalovat v souvislosti s kauzou Opencard současného i bývalého primátora může ovlivnit předčasné volby.

Do složení pražské městské rady, ale i do volebního výsledku především občanských demokratů v hlavním městě může zasáhnout rozhodnutí státního zastupitelství obžalovat primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) a jeho předchůdce Bohuslava Svobodu (ODS) kvůli projektu Opencard. Ještě donedávna se předpokládalo, že případná obžaloba dopadne na jejich hlavy koncem srpna nebo v polovině září. Podle důvěryhodných zdrojů E15.cz blízkých magistrátu však žalobce ještě nemá dostatek podkladů.

„Chybí výslech jednoho svědka, který by se měl uskutečnit do konce měsíce. Teprve pak se obvinění začnou seznamovat se spisem,“ uvedl nejmenovaný úředník. Hudeček a část radních veřejně slíbili, že ze svých funkcí odstoupí, pokud je státní zastupitelství obžaluje. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tomu mohli vyhnout. „Podle všeho se zdá, že žalobce jde tvrdě za svým,“ dodal zdroj.

Svoboda hraje vabank

Zatímco TOP 09 je na možný posun v kauze připravena a v osobě radního Jiřího Vávry už má za Hudečka náhradníka, dvojka pražské kandidátky Bohuslav Svoboda si alespoň navenek komplikace nepřipouští. Navzdory tomu, že ho někteří spolustraníci přesvědčovali, aby na čelném místě nekandidoval, exprimátor si místo hned za celostátním lídrem občanských demokratů Miroslavou Němcovou prosadil.

Na nedávném regionálním sněmu ODS zaznívaly názory, že Svobodova kandidatura bude vnímána jako snaha získat poslaneckou imunitu. „TOP 09, která odmítla dát na kandidátku českobudějovického Juraje Thomu obviněného ze zneužití pravomoci, toho zcela jistě využije,“ míní část pražských členů strany. Pokud Svoboda v metropoli nezaboduje, velmi pravděpodobně ztratí nad regionální ODS vládu. Na postu předsedy buňky by ho rád vystřídal exministr životního prostředí Tomáš Chalupa, který proti Svobodově kandidatuře nejhlasitěji vystupoval.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video